2020 m. birželio 2 d.

 

Diplomatų skandalas: ar tik ne VSD ausys kyšo?

18
Paskelbta: 2013-08-26 14:42 Autorius: Vytautas Rubavičius
Vytautas Rubavičius
Vytautas Rubavičius

Jau kuris laikas rutuliojasi su Lietuvos tarptautiniais santykiais susijęs skandalas: buvo paviešinti poros mūsų aukštų diplomatų asmeniniai telefoniniai  pokalbiai, kuriuose familiariai aptarinėjami Azerbaidžano ir Armėnijos santykiai, šaipomasi iš premjero Algirdo Butkevičiaus. Bendras įspūdis: rodomas labai jau menkas politinis ir diplomatinis mentalitetas bei išsilavinimas. Pagal visas tokio žanro taisykles skandalas menkina tarptautinį Lietuvos įvaizdį, silpnina Lietuvos aukštųjų politikų pastangas plėtoti europinę Rytų partnerystės programą. Jis tikrai ne laiku ir ne vietoje. Arba atvirkščiai – pačiu laiku. Mūsų valstybės vadovai, įvairūs politikai bei politologai asmeninių pokalbių nutekinimą vieningai laiko mūsų kaimynės specialiųjų tarnybų atlikta informacine provokacija. Todėl imta svarstyti, kaip įmanoma laiduoti tokių uždarų ryšio kanalų saugumą, kas techniškai pajėgus pasiklausyti ir pan., aiškinta, kad pasiklausyti vis dėlto įmanoma, o šitai rodo ir pats pokalbių išviešinimas. Tačiau apeita ir kita galimybė – o ar apskritai kam nors reikėjo atlikti tokią vis dėlto gana sudėtingą pasiklausymo operaciją? Nebuvo aiškiai keltas klausimas, o kas atsako už diplomatinio ryšio saugumą ir kaip atsako? Gal nekeltas dėl to, kad atsakymas akivaizdus – atsako Valstybės saugumo departamentas ir jo vadovai. Juk tai VSD prižiūri ir aprūpina reikiama įranga šį ryšio kanalą.

Buvę VSD vadovai žiniasklaidoje daug svarstė apie technines pasiklausymo galimybes, galop buvo iškelta versija apie galimą Užsienio reikalų ministerijoje dirbantį nepatikimą personažą. Tačiau juk abi šios įstaigos – URM ir VSD – glaudžiai susijusios, jos buvo vienu metu plėtojamos kaip du tam tikros vieningos vadinamųjų „valstybininkų“ institucijos padaliniai, koordinuojantys savo veiklą ir apsikeičiantys vadovaujančiais kadrais.  Tad jei jau prabilta apie galimus „kurmius“ Urme, tai lygiai taip pat tokie kurmiai galėtų veikti ir VSD. Čia jų veikla būtų daug veiksmingesnė jau vien dėl to, kad jiems patikėtos ir „kurmių“ paieškos. Tad užuominas apie Urmo nepatikimumą galima suvokti ir kaip sąmoningą norą nukreipti įtarimus nuo savęs. Tokia yra įprasta saugumiečių taktika.

Pradėkime nuo akivaizdaus dalyko – VSD rūpinasi diplomatinio ryšio saugumu. Rūpinasi, vadinasi, ir įrašinėja visus pokalbius. Juk VSD turi prižiūrėti, kaip mūsų diplomatai saugo valstybines paslaptis, kokios nuotaikos vyrauja asmeninių pokalbių plotmėje. Šitai daro visų šalių specialiosios tarnybos, kurioms pavestos tokios priežiūros funkcijos. Iš to seka keli dalykai. Mūsiškiams saugumiečiams tie pokalbiai buvo žinomi, tik abejoju, ar su jais buvo supažindinti valstybės vadovai. Diplomatai neabejotinai žino, kad jų pokalbiai įrašinėjami, tačiau leidžia sau visiškai nediplomatiškai plepėti. Vadinasi, jie yra įsitikinę savo saugumu – VSD niekam tokių pokalbių nerodys. Tad galima nesismulkinti ir rodyti visą savo diplomatinį mažaraštingumą, juk tarp savų tai gali atrodyti tiesiog cool. Prižiūrėtojai pažvengs ir tiek. Pati VSD patvirtino įrašinėjanti diplomatų pokalbius, kai Seimo Užsienio reikalų komitetui pateikė papildomų su tais diplomatais susijusių įrašų. Tad patvirtino ir žinojusi skandalingąjį pokalbių turinį.

Lietuvos žmonės turėjo progos įsitikinti mūsų diplomatijos lygiu – juk kalbėjo ne eiliniai ministerijos tarnautojai. Kaip tik tokį lygį ir formuoja VSD, nes juk diplomatinėn tarnybon nepateksi neperėjęs šios įstaigos filtro.

Negalima atmesti galimybės, kad skandalas yra užsienio spectarnybų veiklos produktas. Tačiau lygiai taip negalima paneigti galimybės, kad tą produktą gaminti padėjo ir mūsiškis VSD. Juk mūsų kaimynės ar kaimynių specialiosioms tarnyboms daug paprasčiau veikti prižiūrėtojų būryje. Savo rankose turi visus duomenis ir įrašus, tereikia tik gavus ženklą nuleisti. Kaip kilo visi pastarųjų metų, sakytume, pasauliniai su diplomatais susiję jų pokalbių nutekinimo skandalai? Jų šaltinis – spectarnybos. Daugiausia Jungtinių Valstijų. Mes pastaruoju metu stebėjome daugybę keistų atvejų, rodančių glaudų Lietuvos ir Rusijos, Lietuvos ir Baltarusijos saugumiečių bendradarbiavimą. Prisiminkime kad ir Eglės Kusaitės bylą, pagalbą sodinant Alesį Beliackį, Vytauto Pociūno likvidavimo operaciją. Bendradarbiavimo pagrindas – kadrai. Juk VSD ilgą laiką dirbo ir vadovavo KGB rezervistai. Toks pat rezervas vadovavo ir URM. Neabejotina, kad vadovai pasirūpino plėsti tokio rezervo gretas ir suteikti jiems kuo daugiau galios. Juk saviškiai. VSD kaip tik ir perėmė visų tokių rezervistų asmenines bylas ir jas įslaptino, kad net valstybės vadovai negalėtų į jas nosies kišti.

Plačiausiai nuskambėjusi auksinio KGB rezervo operacija – Vytauto Počiūno likvidavimas. Sunku suvokti, kokio protelio žmonėms yra skirtas šiuo metu VSD vadovų platinamas tekstelis, kuriame dėstoma, esą V. Pociūnas‚ „spontanisškai“ iškritęs per lango tarpą. Reikia tik įsiskaityti į tuos makabriškus žodžius ir jie ima kalbėti visai ką kita. Kalba išduoda niekšų pasąmonę. Tokios operacijos nepraeina be pėdsakų. Juolab kad jas pridengia aukščiausi valstybės pareigūnai. Prisiminkime, kaip apgailėtinai elgėsi prezidentas Valdas Adamkus, visais būdais trukdydamas aiškintis pareigūno žūties aplinkybes. Veikė kartu su minėtu rezervu. Dabar jau gali tekti ir nenoromis atlikti vieną ar kitą užduotį. Juk operacijos vykdytojai pakabinti – jie žino galį būti ir išduoti, ir parduoti. Ne užsieniečiai. Mūsiškiai. Užsieniečiams nėra ko baimintis – jie tik pagalbininkai, apie kuriuos niekas nieko konkretaus negali pasakyti. Tad ką reiškia vienas kitas diplomatinis pokalbis. Smulkmena. Juolab kad VSD mundurą ir šįkart gins visa valstybės valdžia – juk tokio pobūdžio dėmė labai pakenktų pirmininkaujančios ES tarybai šalies įvaizdžiui. Gal tad geriau visai nekreipti dėmesio, kaip ir siūlo mūsų garsūs rezervą aptarnaujantys politologai. Juk dar ne tokių skandalų sulauksime.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
18. tačiau,
(2013-08-30 19:11:48)
(84.15.177.94) Parašė:

mes turėtume nepamiršti, kad kai Januškos, Paulausko, Pociaus "valstybininkai" tvarkėsi VSD, Bušas buvo paskelbęs karą teroristams su ultimatumu, kad visos slaptosios tarnybos turi bendradarbiauti šiame kare. Todėl ir bendradarbiavo. Todėl ir CŽV kalėjimai ėmė rastis ten, kur jiems ne vieta. Bet tuo pačiu iškilo ir savotiškas pavojus toms pačioms slaptosioms tarnyboms, nes JAV privatūs tardytojai gerokai perlenkė lazdą.17. Marta
(2013-08-30 17:53:50)
(84.15.177.94) Parašė:

beje, Prezidentė pademonstravo puikų strateginį mąstymą, kuomet CŽV kalėjimo Lietuvoje pretekstu pirmiausia pakeitė VSD senają gvardiją su jų vadovais. Suprantama, tuo susikūrė dar daugiau priešų greta "nukentėjusių" sukčių, bet VSD dabar persitvarkė. Žinokit. Gal dar ne iki galo. Tačiau matom aiškiai kaip "senieji" per Darbo partiją vėl veržiasi prie buvusių pozicijų. Bent jau seimo nacionalinio komiteto postą Paulauskas atgavo tikėdamasis per jį kontroliuot VSD. O kas valdo ?VSD, tas valdo valstybę. Mėgstu žiūrėti jauno anglų režisieriaus serialą "Šnipai". Sudėtingas jų darbas. Manau, kad ir Prezidentas Adamkus vengė viešinti Plociūno bylą, nes ji buvo susijusi su valstybine paslaptimi. Juk tai buvo susiję su pinigais skirtais neva Baltarusijos "žydrųjų džinsų revoliucijai", kurie neva prapuolė, o Pociūnas tai išsiaiškino. Ar tai buvo JAV pinigai ar kokio Berezovskio, jau nebesužinosime. Nors Berezovskis atvirai You Tube gyrėsi, kad į Oranžinę revoliuciją investavo 50 milijonų ir to nesigaili. O gal jis taip norėjo tik Timošenko pakenkti? Kas žino?16. Marta
(2013-08-30 17:37:47)
(84.15.177.94) Parašė:

Paaiškėjo pagaliau, kad mūsų Prtezidentė buvo visiškai teisi kai JT garsiai pareiškė, jog Lenkija tapo Rusijos klapčiuku. Tą dabar patvirtino ir Krokuvos Jogailos universiteto profesorius-sovietologas Andžej Novak. Anot jo, Sikorskis su Tuska išties laižo užp akalį Putinui. O tai jau didelė grėsmė kitoms mažoms Lenkijos ir Rusijos kaimynėms, kai didžiausia Rytų Europos šalis, ką rtik įstojusi į ES ir NATO, pasuko tokiu keliu. ... . Pasipylusi mūsų spaudoje neapykanta mūsų Prezidentei tai irgi ne kas kita kaip KGB (tiesiogine prasme) užvaldytos Rusijos neapykantos prasiveržimas, nes Rusijos “perestroika", kurią ir organizavo KGB vadovas Andropovas su KGB pulkininku Liubimovu ir buvo KGB planas nuversti ("stagnantus" komunistus ir patiems, "gerai išmuštruotiems", užsieniuos apsitrynusiems KGB vyriokams patiems užvaldyti šalį bei per savo verslo priedangos organizacijas okupuoti ES. Ką ir daro KGB valdomas Gaspromas, užvaldęs 25 procentus ES energetikjos (Bulgarijos su Rumunija energetika jau kone 95 procentais priklausoma nuo Gasprom, o jų medija valdoma Rusijos mafijos valdovo Semion Mogilievičiaus, kuris padėjo pasodint Timošenko, nes tapo Ukrainos dujų tarpininku iš Kazakstano, Turkistano... neva pigesnių dujų, nors ir tų dujų perpardavimas priklauso nuo Gasprom , kuris superka už 130, o parduoda už 180, kaip rašo wikipedija) ... Užvaldęs energetiką, Gasprom toliau politiką daro jau per energetinius šantažus, papirkinėjimus bei propagandinį karą… apie tai ir šis straipsnis: Россия — самая опасная страна мира (“Do Rzeczy”, Польша) //inosmi.ru/world/20130808/211685465.html .... O dar tik prieš kelias dienas Dūmoje pasigirdo pranešimų, kad Sirijos įvykiai - tai puiki proga Rusijai atsiimti Pabaltijo valstybes iš JAV įtakos zonos. Nė neabejoju, kad toks Chernomirdino statytinis, kaip Uspaskich, padarys viską kad taip ir įvyktų ir mūsų istorija pakartos tą pačią prieškario situaciją kai rusų propagandos užterštos smegenys vyko į Maskvą parvežti bolševikų saulės.15. Deja,deja ...
(2013-08-28 12:53:28)
(78.62.238.243) Parašė:

Žinau du Lietuvos saugume neeilinėse pareigose dirbančius veikėjus. Šitie abu veikėjai yra paskutiniai niekšai(gal tapo dirbdami ten?). Dar sovietų laikais yra tekę nukentėti nuo KGB už tuo metu išsakytą tiesą. Tačiau dabartiniai saugumiečiai yra daug kartų niekšiškesni ir nežmoniškesni. Galiu bent kur ir prie jų pačių akių patvirtinti ir papasakoti apie jų niekšiškus darbus, kada jie, pasinaudoję savo išskirtine padėtimi ir naudodami saugumo tarnybų priemonėmis bei jiems suteikiamumu nebaudžiamumu, savo asmeniniais tikslais darė juodus darbus savo asmeninei gėrovei pakelti. Šmeižė žmones ir rengė provokacijas siekdami pasisavinti jų turtą ar sąmoningai pakenkti tų žmonių ir jų vaikų gyvenimams. Aš buvau priblokštas kai pamačiau kokio lygio niekšiškumas tarpsta tarp tos valstybės tarnybos veikėjų. Gal ne visi ten tokie. Bet, kaip sakiau, pažįstu du ir abu TOKIE ... . Todėl visai nenuostabu, kad valstybei jie daro dar blogiau.14. Tremtis
(2013-08-28 09:56:13)
(213.164.96.208) Parašė:

Ačiū gerb. V.Rubavičiui už teisybę, kuria skleidžiate mums visiems. Tai tikra Lietuvos istorija. Turime tokių išsigimusių lietuvių, kurie tarnauja velniui ir kurie žudo niekuom nekaltus žmones. Prieškario laikais, kuomet Lietuvos stribai tarnavo velniui ir visus dorus lietuvius trėmė į Sibirą mirti už Lietuvos laisvę, buvo žudikų junginiai iš bolševikų ir lietuvių pakalikų. Labai yra nuoširdžiai teisingų komentarų,už kuriuos taip pat ačiū.13. Jules
(2013-08-28 07:36:28)
(78.56.245.254) Parašė:

"Juk VSD ilgą laiką dirbo ir vadovavo KGB rezervistai. Toks pat rezervas vadovavo ir URM"- ir kaip nesutiksi su tokia logika, jei ji neginčijama? Juk tikrai Sovietų Rusijos imperijos laikais laikais diplomatai dirbo du darbus - vieną KGB, kitą Bolševikų partijai ir jos internacionalui, kuri per XX amžių su savo internaciais visame pasaulyje yra nugalabijusi virš 150 milijonų gyvybių, kaip teigia drąsi žydų kilmės mokslų daktarė Claire Berlinski, bet dėl šitų baisių aukų visiems liberalams ir mūsiškiams neosovietikams(išliberalėjusiems konciervams ir bolševikams – tai yra socialdimokratams) tik dzin – menkniekis, nes bemaž visi jie yra linkę tapatinti ir lyginti nesulyginamus dalykus - nusikaltėlį, užmušusį vieną žmogų ir šimtą ar milijoną ar milijonus žmonių – kaltė tokia pat, žala tokia pat - nei didesnė , nei mažesnė, nors tai ir baisi nesąmonė. Va taip ir budulinama tauta ir Vakarų pasaulis apskritai, zombinamas jaunimas – verčiamas buduliais su aukštais diplomais ir moksliniais laipsniais. Joks eilinis, logiškai mąstantis ir sveikos nuovokos nepraradęs Lietuvos patriotas ar bendrapatriotas neabejoja, kad neosvietikai iš VSD perėmė šią patirtį iš KGB ir SSK(bolševikų)P Centro Komiteto, kad ten gerai yra įsitaisiusi Maskvos įgula kaip, beje, iš dalies ir Lietuvos kariuomenėje. Vitkauskų ten irgi pakanka. Tai mūsų, lietuviškų sielų alintojai, lietuviškos dvasios naikintojai – rusisiškai sakant, „dušegubai“, kaip ir tos buvusios kilnojamos „dušegubkos“ ant ratų. Ikikarinės stalinistinės Rusijos dujų kameros ant ratų, tokio I.D. Berg‘o sumeistruotos. Puiki racionalizacija, tiesa? Mūsiškiai nesamonių racionalizatoriai ir tautos alintojai irgi neprastesni tupi spec.tarnybose ir URM ir kitur ir mokosi demagogijos ir melo propagandos meno iš Mechlio, Erenburgo ir panašių, tiesa?12. Raigerdas
(2013-08-27 14:43:10)
(93.203.60.127) Parašė:

Na, reikia pasakyti ačiū tam žmogui, kuris paviešino šitą lietuviškųjų diplomatinių budulių pokalbį. Nežinau, bet galimai tai padarė koks nors Snowdenas, bet tik iš Rytų, o ne iš Amerikos. Ir taip, komedijos su Stankūnaite, kuri deda ant Lietuvos, kiek tik gali, ir štai diplomatinį darbą dirbantys "jaunuoliai" deda ant premjero, ir paverčia jį visiška marionete, kuriai belieka nuvažiavus į Piterį pražiopčiot tekstą ir viskas. Daugelis iš mūsų spėliojo, kas dedasi mūsų valstybėje, nes trūksta logikos šitos valstybės valdyme. Klaidų būna visur, bet čia dedasi kažkokia tai velniava. Ir į šį klausimą dabar atsakė tas paviešintas pokalbis ir įvykiai su Stankūnaite. Todėl šiandien bent jau galima įvardinti tai, kas vyksta Lietuvoje, ir daugeliui buvo neaiškios tos keistos valdžios grimasos. Šitą pokalbį patarčiau įsirašyti, kol jis nedingo, nes jis turi didžiulę reikšmę mūsų valstybės istorijoje. Taigi, galima jau drąsiai teigti, kad Lietuvoje egzistuoja Budulių civilizacija. Štai yra užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris nėra užsienio reikalų ministras. Jis joks ministras, nes faktiškai jo teikimu, personalo skyrius turėjo pervesti Jušką ir D. Vitkauską dirbti į rūbinę ar pagalbinius darbininkus remonto darbams ir akylai stebėti, kad jie susitvarkytų su šituo jiems pavestu darbu. Taip turėtų būti, bet Budulių civilizacijoje yra kitaip. Šioje valstybėje pagrindinį vaidmenį vaidina buduliai iš VSD. Jeigu Juška dirba VSD, tai jį Linas Linkevičius atleisti negali. Pažiūrėkite kokias originalias komedijas kuria buduliai: "diplomatų skandalą nagrinėjęs Seimo Užsienio reikalų komitetas nutarė, kad telefonu šmaikštavusių diplomatų R. Juškos ir A. Žurausko nereiktų atleisti iš tarnybos". Bet, kas yra šio komiteto pirmininkas? Ogi, pats Benediktas JUODKA. Šito vyruko veiklos charakteris politiniuose dalykuose atitinka jo pavardę - ten, kur yra juodi politiniai dalykai, dažnai jūs sutiksite ir šito žmogaus pavardę. Jo dėka VU tapo nebe universitetu, o melagių ir fasifikatorių universitetu. Šitos valstybės nebeįmanoma valdyti, nes valstybę valdo buduliai iš VSD. Kokį skandalą nepaimsi, visur jūs atrasite budulių iš VSD pėdsakus. Paimsite GP, ten vėl susidursite su buduliais iš VSD. URM pasirodo pilnutinai valdo buduliai iš VSD. Teisingumo ministerijoje vėl sėdi buduliai iš VSD. Buduliai iš VSD net turi savo televiziją ir radiją, tai LRT. Plius dar ir savo laikraščius ir net internetinius portalus. Ir vienas iš jų yra "Komjaunimo tiesa". O ką jau bekalbėti apie žurnalistus iš kitur, kurie dirba VSD. Apie advokatus ir kitus mažus agentėlius. Įdomus faktas - vyriausybė ir netgi Prezidentūra savo laikraščių ir savo televizijos neturi, o buduliai iš VSD turi. Tai, kaip galima valdyti valstybę, jeigu buduliai kontroliuoja visą premjero darbą ir netgi pasirūpina, kad siemkų būtų premjero kišenėje (gali būti, kad budulių kalba tai reiškia ir pasiklausymo aparatūrą, nes iš jų visko tikėtis gali). Ne užsienio reikalų ministras sprendžia užsienio politikos reikalus, o buduliai patys susitaria, ką reikia daryti toje ar anoje šalyje. Visagaliai buduliai iš VSD. Tiesa, atkreiptinas dėmesys į budulių iš VSD "humaniškumą". Kūsaitei buduliai iš VSD įbruka psichotropines medžiagas, o premjerui tik siemkas ruošiasi įdėti į kišenę. Matote, kitas rangas. Bet buduliai yra buduliai, todėl iš jų gali tikėtis ir kitokių "siemkų". Kodėl taip yra? Todėl, kad nebuvo tirtas nei vienas budulių iš VSD padarytas nusikaltimas. Reikėjo pradėti nuo to momento, kai vienas budulis iš VSD nušovė savo kolegą. Ir tirti visus atvejus. Bet, deja, mes turime tokį Seimą, kuriame yra supančiotų ir su buduliais iš VSD susijusių politikų. Čia, tarp kitko, yra KGB sistema ir jie iš jų perėmė tą totalinį žmonių sekimą, nes buduliui iš VSD Lietuvos pilietis yra priešas. TSRS laikais diplomatas dirbo 2 darbus - vieną KGB, kitą komunistų partijai. Buduliai iš VSD perėmė šią patirtį iš KGB, todėl Juškos ministras L.Linkevičius atleisti negali, nes tam turi pritarti Seimo Užsienio reikalų komitetas. Ką gali URM ministras l.Linkevičius? Jam palikta teisė pritarti gėjų paradui Lietuvoje.11. Pritariu Raigerdui
(2013-08-27 13:03:53)
(78.61.238.21) Parašė:

Liūdniausia ,kad mokiniai pralenkia mokytojus.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras