2024 m. kovo 29 d.

 

Dalius Stancikas. Metropoliteno afera

8
Paskelbta: 2014-07-31 10:27 Autorius: Dalius Stancikas | Bernardinai.lt
Londono metro
Londono metro

Tą pačią dieną, kai Maskvos metro įvyko šiurpi avarija (dėl nekokybiško bėgių perjungimo nuvirto trys vagonai - žuvo 22 keleiviai, 129 sužeisti) Lietuvos parlamentas priėmė metropoliteno įstatymą. 47 seimūnams pritarus, 7 balsavus prieš ir 24 susilaikius, Vyriausybei nusiųstas įpareigojimas Lietuvoje pradėti metro statybas.

Pagal šios idėjos autorius, praėjusiam amžiuje populiari transporto priemonė galėtų būti statoma net tokio dydžio miestuose, kaip Klaipėda, Šiauliai ar Panevėžys. „Esame kvaili paisydami sovietinės normos, kad metro būtinas tik milijoną gyventojų turinčiam miestui. Lozana buvo ir yra Panevėžio, Rene Prancūzijoje yra Klaipėdos dydžio“, - drąsiai beria vienas iš idėjos autorių inžinierius Juozas Zykas.

Kad pagal pragyvenimo lygį Lozana – ne Panevėžys, o Klaipėda – ne Rene, kad Vilnių baigia užsmaugti milijardinė skolą, kad lietuviški miestai masiškai mažėja, o ne didėja, kad metropolitenas lietuviškai – didmiesčio (!) geležinkelis – nesvarbu.

Svarbu – idėja, o kas, už kiek ir kaip – detalės. Nes tai bus daroma ne už parlamentarų ar idėjos autorių asmeninius pinigus. Tokias korupcines aferas ar utopinius kelių asmenų norus įsiamžinti (įgyvendinti savo „gyvenimo misijas Lietuvai“) paprastai apmoka visi Lietuvos piliečiai.

Panašiai buvo ir su Leo.lt afera: Seimas priėmė vienai bendrovei – „Vilniaus prekybai“ naudingą ir atvirai korupcinį įstatymą, kurį vėliau palaimino Konstitucinis Teismas, ir kuris gėdingoje aferos pabaigoje visiems Lietuvos piliečiams kainavo 680 mln. litų.

Panašiai nutiko ir su Valdovų rūmais: Seimas priėmė 6 straipsnių dydžio specialų įstatymą, kuriuo paprasčiausiai įpareigojo Vyriausybę Valdovų rūmus atkurti iki 2009-ųjų metų ir tiek. Dar įrašė, kad Valdovų rūmų atkūrimas ir jų veikla bus finansuojama iš valstybės biudžeto.

O ši kelių asmenų „gyvenimo misija“ dabar atrodo taip: jau įpusėjo 2014-ieji, o Valdovų rūmų muliažo, neturinčio jokios bendrystės su tikru paveldu (neturim išlikusių brėžinių), pabaigos niekas negali net prognozuoti – vis tiek nepataikys. Kaip nepataikė ir su pirminėmis prognozuojamomis lėšomis – buvo numatyta pasemti iš valstybės biudžeto 100 mln. litų, dabar viršyti jau 300 mln. ir galo nėra. Todėl drąsiai tvirtinu - be pusės milijardo šiai misijai neapsieisim.

Pagrindinis Valdovų rūmų statytojų pasiteisinimas – neprognozuota, kad kasant pačioje 14 amžiaus miesto širdyje bus tiek archeologinių radinių (kas patikrins, kiek dėl šios statybos jų pateko į savartyną – juk skubėta įvykdyti įstatymą iki 2009 m.), kad bus toks gruntas (kryžiuočių laikais tose vietose būta Aukštutinės pilies vandens apsaugos sistemų), kad nuo polių daužymo kils pavojus Katedrai, skylinės autentiški Valdovų rūmų pamatai), kad toks brangus bus to laikmečio antikvarinis inventorius, kuris dabar užsieny perkamas be jokios kontrolės, kad taip padidės užsitęsusių statybų kaštai ir t.t., ir pan.

Kaip paprastai – neplanuoti šimtai milijonų plaukia iš valstybės biudžeto, kaltų nėra, visiems gerai, tik Valstybės kontrolė su Viešųjų pirkimų tarnyba trumpam papurkštavo, bet prokuratūra viską išteisino – juk amžiaus statyba vykdoma su pačios aukščiausios valdžios nurodymu pagal specialiai tam reikalui išleistą įstatymą ir specialiai be konkurso parinktą statybos įmonę. Ir nesvarbu, kad už tuos besaikius pinigus būtų galima atstatyti didžiąją dalį tikro Lietuvos paveldo: bažnyčių, vienuolynų, griūvančių dvarų. Aukščiau esantys geriau žino. „Gyvenimo misijų“, kaip ir valstybės nepriklausomybės, negalima vertinti pinigais, tad nebūkime pedantais – taip man užsidegęs aiškino vienas naujos atominės elektrinės stūmėjas.

Vadovaujantis tokia logika Seimas užtaisė valstybei dar rimtesnį išbandymą – „Metropoliteną“, kurio viešai skelbiama pradinė kaina yra  3 milijardai litų (čia kalbama tik apie Vilniaus metro). Akivaizdu, kad ši kaina, kaip ir Valdovų rūmų atveju, nukabinta tiesiog nuo lubų ir didės ta pačia geometrine progresija, nes bus taip pat neįvertinti archeologiniai kasinėjimai, pavojus UNESCO saugomam paveldui (jau vien nuo automobilių vibracijos krenta šv. Onos bažnyčios plytos, o čia juk statysim ištisą požeminį geležinkelio tinklą po miestu), gruntas ir pan. Tačiau net ir 3 milijardai litų milijardinėje skoloje skęstančiam Vilniui ar nuo krizinių palūkanų dūstančiai valstybei – neįtikėtini pinigai.

Sakysit, bet prie ko čia savivaldybė ar Vyriausybė, juk kapitalizme metro – privataus verslo reikalas?

Ogi paskaitykime, ką apie šį, dešimties straipsnių įstatymą rašo Specialiųjų tyrimų tarnyba: „Numatomo metropoliteno projekto įgyvendinimas gali būti susijęs su aplinkybėmis, kad įgyvendindama minėtą projektą Lietuvos Respublika prisiims esminius turtinius įsipareigojimus. (...) Pagal Projekto 6 straipsnio 3 dalį Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos įsteigtai projekto įgyvendinimo bendrovei koncesija suteikiama be konkurso. Situacija, kai koncesija būtų suteikiama be konkurso, laikytina papildomu korupcijos rizikos veiksniu.

Dar griežčiau šį įstatymą įvertino Seimo Teisės departamentas: „siūlomas naujos transporto rūšies reglamentavimas yra visiškai nepakankamas, nes įstatyme nesureguliuoti jokie teisiniai santykiai, susiję su metropolitenu. Nereguliuojamas toks klausimas, kaip metropoliteno statybos saugumas, todėl manytina, jog nesant jokių teisės aktų, susijusių su reikalavimais metropoliteno statybai, tokia statyba keltų grėsmę visuomenei. Pastebėtina, jog nereguliuojamas net toks svarbus klausimas kaip saugumo reikalavimai, susiję su keleivių vežimu. Pavyzdžiui, keleivius būtų galima vežti saugumo reikalavimų neatitinkančiu transportu (...). Šiuo atveju, vežėjui ne tik kad nebūtų keliami jokie teisės aktų reikalavimai, susiję su keleivių saugumu, tačiau net nebūtų jokios institucijos, kuri galėtų vykdyti nors kokią nors vežėjo kontrolę, nes tam nėra jokio teisinio pagrindo. Taip pat vežėjui nebūtų taikomos jokios sankcijos, nes tokių, tiesiog, neegzistuoja (...).Tai reiškia, jog metropolitenas galėtų būti statomas bet kaip, pavyzdžiui, taip, kaip pigiau ir patogiau statytojui, neatsižvelgiant į jokius saugumo ar kitokius reikalavimus. Taip pat pastebėtina, jog toks reguliavimas jokiu būdu negali būti įtvirtintas poįstatyminiais teisės aktais, nes jis tiesiogiai susijęs su asmenų teisėmis ir pareigomis ir gali būti įtvirtintas tik įstatymu.

Nepaisant šių esmingų STT ir Seimo Teisės departamento pastabų 47 parlamentarai Seimo vardu priėmė Metropoliteno įstatymą. Liberalų sąjūdžio frakcijos iniciatyva (jų lyderio Eligijaus Masiulio siūlymu) tai buvo padaryta pačioje Seimo sesijos pabaigoje, kai seimūnai būna atsipalaidavę – tokiu laiku paprastai ir būna stūmiami panašaus lygio teisės aktai ar jų pataisos. Pvz., Valdovų rūmų įstatymas prastumtas Seimo kadencijos pabaigoje, kai parlamentarai jau ruošėsi naujiems rinkimams.

Maža to – už Metropoliteno įstatymą vakare balsavę 47 Seimo nariai aiškiai žinojo, kuo gali baigtis jų tvirtinama avantiūra, nes nuo pat ryto visa žiniasklaida skelbė apie tą dieną įvykusias tragiškas pasekmes Maskvos metro. Tačiau seimūnų vis tiek nesujaudino nei kraupios nuotraukos iš avarijos Rusijoje, nei atviras Seimo teisininkų perspėjimas – „tokia statyba keltų grėsmę visuomenei, keleivius būtų galima vežti saugumo reikalavimų neatitinkančiu transportu“.

Prezidentė vetavo Metropoliteno koncesijos įstatymą, tačiau nėra jokių garantijų, kad rudenį Seimas jos veto neatmes– praeitą kadenciją Seime  egzistavo net tokia „Metro idėjos paramos parlamentinė grupė“, kurią sudarė daugiau kaip pusė Seimo - 72 parlamentarai (!), o dabartinėje Vilniaus savivaldybės taryboje šią aferą* remia veik trečdalis narių: „Metropoliteno įdiegimo paramos grupėje“ yra ir pasižymėjęs STT bendradarbis konservatorius Vidas Urbonavičius (grupės pirmininkas), ir per Seimo rinkimus kitaip pagarsėjęs darbietis Jonas Pinskus (vicemeras).

Tačiau nors iki rudens turėtume būti ramūs, visgi mano siūlymas vilniečiams, kauniečiams, klaipėdiečiams, šiauliečiams ar panevėžiečiams būtų toks: jei netikėtai pajusit kažką dunksint po žeme ar pamatysit svyruojant savo buto lubas, dėl visa ko praneškite policijai - „gyvenimo misijų“ autoriai paprastai būna itin atkaklūs.

____________________________________

* Metropoliteno Lietuvoje idėją vadinu afera ne tik dėl Seimo priimto įstatymo kokybės. Pagal idėjos autorių išgirto Brešo miesto (šiaurės Italija) metropoliteno duomenis paskaičiavau, per kiek laiko toks metro atsipirktų vilniečiams. Suprantu, kad tai labai sąlyginis skaičiavimas ir metro iniciatoriai teigtų kitaip, tačiau ėmiau realius duomenis: tarkim, Vilniaus metro bilietas būtų vienas pigiausių Europos Sąjungoje – 3 Lt (Briuselio metro bilieto už 5 Lt ar Londono už 9 Lt dauguma vilniečių neįpirktų), Vilniaus metropolitenas per metus pervežtų ne mažiau kaip Brešos – 12 mln. keleivių (senstančiame ir turistais nepertekusiame mieste sunku tikėtis didesnių srautų), o Vilniaus metropoliteno statyba nekainuotų nei lito daugiau, nei dabar viešai minimi ir nelabai įtikinantys 3 milijardai litų. Mano gautas atsakymas – įdėtos lėšos atsipirktų per 83 metus, t.y. tik XXII amžiuje.

Bernardinai.lt

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
8. Valdovų rūmų idėja- lozungas "Visi atkatai teisėti"
(2014-08-04 17:43:55)
(78.56.136.10) Parašė:

Buvo socialistinio patriotizmo plakatas, kovos lozungas dėl teisėto atkato ir klano interesų. , Lozungu kaip vėzdu kapojo galvas skeptikams, remdamiesi lozungu Panevėžio ir ir AMB klanas maudė seimūnus ir taikėsi uzsidėti Lietuvos paveldo gynėjų karūnas. Iš dalies tai jiems pavyko. Ir pavyko taip, kad iš paveldo nebeliko senovės didybės, atsirado betonas, muliažas, kuris begėdiškai rijo biudžetą. Ir teberyja. Pensininkams pinigų nera, o muliažui biudžete - vėl papildomaim 40 melionų.



7. vilnietė
(2014-08-01 17:09:14)
(84.15.116.10) Parašė:

Noriu paaiškinti,kad metro bus statomas už investuotojo pinigus,o ne iš mūsų kišenės,todėl neapgaudinėkim skaitytojų.Tai kokia nauda bus vilniečiams? Pirmiausia,bus sukurtos naujos darbo vietos,sumažės transporto kamsčiai,o ar norėsime keliauti su tuo metro,tai priklausys nuo mūsų kišenės.Kiek žinau,tai reikia tik leidimo statybai,o po to jau privačių statybos bendrovių reikalas.Nežinau kodėl taip skeptiškai reaguojame į privataus verslo inovacijas,kam tai labai kliudo?



6. > 4. Toto > 1 (2014-07-31 15:39:34) (78.60.225.60) Parašė:
(2014-08-01 12:10:16)
(88.222.12.186) Parašė:

Nesupratau tamstos. Sakot, kad valdovų rūmai ir Katedra kartu NIEKADA nestovėjo ir dėl to atstatymas yra pasityčiojimas(!??) Įdedu žemiau duomenų apie katedrą ir Valdovų rūmus - internete galit susirasti: < 1655 m. rugpjūčio mėn. Rusijos kariuomenė užėmė Vilniaus miestą, Žemutinę ir Aukštutinę pilį. 1661 m., vaduojant Vilnių, per kelis mėnesius trukusią kovą Valdovų rūmai buvo smarkiai apgriauti ir išgrobstyti. XVIII a. rūmuose apsigyveno neturtingi miestiečiai ir čia įsikūrė įvairios dirbtuvės. XVIII a. pab. buvo nuspręsta rūmus rekonstruoti ir juos pritaikyti reprezentacijai, bet žlugus ATR, šie planai nebuvo įgyvendinti. Rūmų griuvėsiai buvo nugriauti 1801 m. Griaunant rūmus, pirklys Abraomas Šliosbergas, gavo teisę pastatyti savo namus virš rytų korpuso naudojant šio korpuso mūrus. Šio namo viduje išliko dalis pirmojo aukšto rūmų sienų ir rūsiai. 1769 m. rugsėjo 2 d. audros metu nugriuvo katedros bokštas ir pralaužė vienos koplyčios stogą. 1783 m. Vilniaus vyskupo Ignoto Jokūbo Masalskio pavedimu katedra pradėta rekonstruoti pagal Lauryno Stuokos-Gucevičiaus projektą, kuris tarp kitų pasiūlytų išrinktas geriausiu. Rekonstrukcijos darbai pabaigti 1801 m. > Pabaigai pridursiu nuo savęs. Trakų pilis ir Trakų miestas toks koks jis atrodo dabar irgi NIEKADA kartu vienas šalia kito nebuvo. Biržų pilis ir Biržai - taip pat. Stuokos Gucevičiaus Katedros rekonstrukcijos projektas pradėtas vykdyti 1783 metais. Dar ATR laikais nuspręsta Valdovų rūmus rekonstruoti (ne atstatyti, o rekonstruoti - reiškia, jų būklė buvo pakenčiama). Ir nugriauti 1801 metais - jau esant okupuotiems Rusijos. Vagys į aną pasaulį pagrobtų pinigų nenusineš (jeigu tik atstatant rūmus buvo vagiama). O rūmai liudys apie Lietuvos valstybę nuo 13 amžiaus. Šalia Katedra - kitas simbolis.



5. arklys kuriam aiku 1-mam
(2014-08-01 12:02:47)
(79.133.228.11) Parašė:

Tik vienas!



4. Toto > 1
(2014-07-31 15:39:34)
(78.60.225.60) Parašė:

Manau, Tamsta ne visai esate tikslus. Jei , aplamai, matyt Lietuvoje sunkiai rastum žmogų, iš principo, prieš 'valdovų rūmus'. Atmetus autoriaus paminėtas 'ekonomines' problemas, manyčiau, kad didžiausia šio projekto klaida tame, kad: Katedra (dabartiniame pavidale) ir valdovų rūmai NIEKADA kartu nestovėjo. Tad, tas atstatymas gavosi visiškas pasityčiojimas iš Lietuvos istorijos. Ir vardan ko visa tai ????? tik dėl babkių... Bet istorija tai mūsų, mūsų ainių , bet, joku būdu ne nomenklatūros



3. ruta
(2014-07-31 14:38:31)
(78.62.169.14) Parašė:

Per Nepriklausomybes metus , jau pamateme / kas norejo matyti/ , kad VISI Lietuvos valdzios projektai yra korupciniai ir galutinis rezultatas politiku nedomina , juos domina TIK pinigu sriautai , kuriuos jie nusavina per didelius ir mazus projektus . Partijos jau senei neturi nei ideologijos , nei sazines , nei garbes , nei padorumo . Politine nomenklatura vis sugalvoja kaip dar nugresti valstybe , jiems ne motais , kad nelieka Lietuvoje pilieciu , kad reikia ne korupcijai /'Valdovu rumu' /paminklo , o darbo vietu , ne menesiui , ne metams , kol eina statybos , o visam laikui .Prikloja trinkeliu , pristato nereikalingu pastatu , reklamai ,tai euro , tai skalunu , tai Referendumo deskreditacijai , tai Atomines reklamai , eina milijonai , o provincijoje uzdaromos mokyklos , medicinos punktai , kulturos namai ...



2. Arnė
(2014-07-31 11:57:02)
(78.58.11.130) Parašė:

dar tiltas per marias... Dėkui autoriui, tik nesuprantu, atsiperkamumas nulinis, kodėl tada stumiama ta fix idėja? Emigruojame, kas važinės? „Nes tai bus daroma ne už parlamentarų ar idėjos autorių asmeninius pinigus. Tokias korupcines aferas ar utopinius kelių asmenų norus įsiamžinti (įgyvendinti savo „gyvenimo misijas Lietuvai“) paprastai apmoka visi Lietuvos piliečiai.“



1. ponas Stancikai
(2014-07-31 11:18:34)
(88.222.12.186) Parašė:

paieškokit internete failo infooperacijos_jasinskas.ppt bei Inf karai 2014 04 30 (1).ppt Ten kalbama aktualiomis temomis. taip pat pasiskaitykite apie LDK paveldo priklausomybės klausimus. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytystės valdovų rūmų atstatymo niekinimas labai gerai dera su Lietuvos istorinio paveldo žeminimo programa. Aš be jokios abejonės sutinku, kad vagys turi sėdėti Lukiškėse: tai liečia ir galimai neteisėtai pasipelnijusius iš valdovų rūmų atstatymo. tačiau kodėl Jūs niekinate pačią idėją? Vienas mano pažįstamas, beje, rūmų atstatymo skeptikas, po apsilankymo rūmuose tapo jų atstatymo fanu.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras