2020 m. sausio 20 d.

 

Atviras Greenpeace International laiškas Lietuvos premjerui dėl Visagino atominės elektrinės

20
Paskelbta: 2012-10-02 08:23 Autorius: ekspertai.eu

Tarptautinė aplinkosaugos organizacija Greenpeace International išplatino atvirą laišką Lietuvos Respublikos Ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui, kuriame atkreipia dėmesį į grėsmes, susijusias su naujos atominės elektrinės projektu ir kviečia apie branduolinę energetiką diskutuoti faktais. „Referendumo kampanija prasidėjo, tačiau užuot aktyviai diskutavę apie energetikos strategijas ir atominės energetikos keliamas grėsmes, šalies valdančioji partija drauge su kitais siekdami paramos pasirinko drabstymosi purvais strategiją”, - savo tinklaraštyje rašo Greenpeace ekspertas Janas Haverkampas.

ATVIRAS LAIŠKAS

Dėl naujos atominės elektrinės regione

Amsterdamas, 2012 m. rugsėjo 28 d.

Gerbiamas Ministre pirmininke,

Artėjant spalio 14 d. referendumui dėl naujos atominės elektrinės, bendradarbiaudama su Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis Greenpeace planuoja Jūsų šalyje surengti seriją susitikimų pavadinimu „Paklausk eksperto“.

Organizacija Greenpeace yra labai susirūpinusi dėl šiuo metu Lietuvoje vykstančių diskusijų tono, daugiausiai diktuojamo Visagino atominės elektrinės projekto propaguotojų ir jį palaikančių politikų, kurie bando atmesti bet kokius kritiškus pasisakymus apie atominę energetiką kaip Rusijos agentų interesų išraišką.

Greenpeace nepritaria naujos atominės elektrinės statyboms Lietuvoje, o taip pat tokių elektrinių statybai Rusijos Kaliningrado srityje, Baltarusijoje bei Rusijoje. Nė vienas šių projektų neprisidės prie kovos su klimato kaita Baltijos regione ir nepadės užtikrinti ilgalaikio prieinamos energijos tiekimo bei energetinio saugumo.

Greenpeace nepritaria atominės energetikos vystymui visame pasaulyje ir aktyviai pasisako už tvarią pasaulinės energetikos sistemą, pagrįstą „išmaniuoju“ energijos naudojimu – efektyvumo didinimo priemonėmis ir plačiu saugių atsinaujinančių išteklių vystymu.

Naujas branduolinis reaktorius Lietuvoje ypatingai:

-       Padidins branduolinės nelaimės tikimybę – Lietuva tiesiogiai patyrė Černobylio katastrofos poveikį, kai tūkstančiai Jūsų kraštiečių, buvę avarijos likvidatoriais, kovojo su pasekmėmis. Praėjusių metų branduolinė katastrofa Fukušimoje parodė, kad nenumatytas natūralių, žmogiškųjų bei techninių veiksnių derinys gali sukelti panašią nelaimę bet kuriame įrenginyje su dideliais koncentruotos radioaktyvios medžiagos kiekiais. Fukušima taip pat parodė, kad Hitachi-GE garantijos dėl to, kad jų reaktoriams negali nieko nutikti, yra nepatikimos.

-       Padidins elektros kainą – naujųjų atominių elektrinių projektai Suomijoje ir Prancūzijoje, nutrauktas projektas Bulgarijoje bei planai, kurių atsisakyta JAV ir kitur, rodo, jog atominių jėgainių statybų sąnaudos daro ją nekonkurencingą rinkoje. Europos Komisija perspėja Lietuvą dėl to savo neseniai paviešintoje pozicijoje dėl Visagino projekto.

-       Prisidės prie radioaktyvių atliekų tvarkymo problemų, su kuriomis Lietuva jau susiduria. Šiuo metu nėra šios problemos sprendimo, o bandymai sumažinti brangių giluminių kapinynų keliamą riziką JAV, Suomijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje ir Belgijoje susiduria su technologiniais bei valdymo iššūkiais. Lietuva jau patiria didžiules išlaidas ir susiduria su technologiniais iššūkiais dėl uždaromos Ignalinos atominės elektrinės atliekų tvarkymo. Naujasis reaktorius problemą tik padvigubins.

-       Padidins Lietuvos energetinį nesaugumą pririšdamas šalį prie Rusijos elektros sistemos, nes didelės galios reaktoriai lyginant su bendrais Lietuvos elektros tinklo pajėgumais reikalauja atsarginių pajėgumų Rusijoje. Nors numatytos jungtys su Lenkija ir Švedija šią padėtį šiek tiek sušvelnins, jų nepakaks sumažinti priklausomybę nuo Rusijos, kuri atsiras dėl būtinybės užtikrinti tinklo stabilumą. Tuo metu pigesnės ir švaresnės politikos alternatyvos, pagrįstos decentralizuota elektros gamyba Lietuvoje – aprašomos Energijos [r]evoliucijos scenarijuje, kurį parengė Greenpeace ir Europos Atsinaujinančios Energijos Taryba (angl. European Renewable Energy Council (EREC)) – užtikrintų daugiau nepriklausomybės.

Mes kviečiame Jus prieš referendumą paskatinti atviresnę ir įrodymais pagrįstą viešąją diskusiją apie atominę energetiką, kuri leistų Lietuvos piliečiams apsispręsti remiantis faktais.

Greenpeace ir Lietuvos aplinkosaugos organizacijos teiks faktais ir įrodymais grįstą informaciją visuomenei. Mes maloniai prašome užtikrinti, kad atominę palaikančioji stovykla darytų tą patį.
 

Su pagarba
Dr. Kumi Naidoo – Greenpeace International vykdantysis direktorius
Ir* Jan Haverkamp – Greenpeace atominės energetikos ekspertas konsultantas
*Inžinerijos magistras

Su originaliu laiško tekstu galima susipažinti ČIA.

www.aplinkosauga.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
20. Neutronas
(2012-10-08 09:40:46)
(193.219.49.161) Parašė:

Labai teisingai čia kažkas pastebėjo - kai baltarusai ir rusai paskelbė statysiantys elektrine prie Lietuvos sienų, tuo pažeisdami ir saugos principus (apie juos čia neaiškinsiu, nes jiems neįdomu, o kam įdomu, tegu IAEA fundamental safety principles pasiskaito), neatlikę elektrinių aikštelių išsamaus vertinimo, įskaitant ir seisminį, NEBUVO JOKIŲ greanppyyyso prieštaravimų. Iš esmės ir dabar nėra. Išvada aiški - tai iš išorės žali, bet viduje raudoni veikėjai, kuriems Lietuva ir jos žmonės visiškai nerūpi.19. Vytas
(2012-10-03 20:32:39)
(82.40.177.208) Parašė:

Itartini man tie "zalieji" ... Tie patys asmenys neseniai agitavo uz dvikalbystes ivedima Latvijoje, o dabar pries VAE. Arbuzas taip pat is isores kietas ir zalias, o viduj skystas ir raudonas:).18. Taip!
(2012-10-03 20:06:41)
(71.23.140.105) Parašė:

As uz 'konservus" tikrai nebalsuosiu,o uz Atomine - Taip! Pritariu, kodel tie PYSAI :))) ne protestuoja pries Rusijos ir Rusijos statoma AT Baltarusijoje?Ar jiems kisenes pucia Rusijos pinigeliai? Juk Rusija naudosis Lietuvos infrostruktura ir ivairiomis jungtimis ir vel lietuvi-durneli maustis su elektros kainomis,kaip kad dabar mausto su dujomis,kuriu Lietuvoje kaina didziausia pasaulyje... o gi zadejo,ka bus pigiausia...17. neaišku...
(2012-10-03 16:15:23)
(79.133.252.4) Parašė:

Kur tas Grynpysas buvo, kai atomines šalia Lietuvos pradėjo statyti Baltarusija, Rusija? Kodėl jie nekelia aliarmo dėl Rusijos ir Baltarusijos atominių, kurios nuodys Lietuvą, saugumo. Kažkaip čia labai jau neaiški situacija, kam tiek Grynpysai tarnauja16. Vygo > 15. Mind 2012-10-03 14:11:43 (193.219.160.65) parašė:
(2012-10-03 14:35:38)
(82.135.196.110) Parašė:

Apie varžas savo bobutei papasakok, jei tik tiek te išmanai, "komentatoriau". O kai apžels panosė, gal tada iš kur nors nugirsi, kaip pinigai daromi. :))15. Mind
(2012-10-03 14:11:43)
(193.219.160.65) Parašė:

Prakaituoja chebrike, kad tik nebutu statoma VAE... Tik viena fakta is skaiciavimu: Nuo kada paskirstymo kaina tiesiogiai priklauso nuo pradines elektros kainos? Jei dabar santykis yra 3x, tai nejau pabrangus elektrai du kartus ir paskirstymas brangsta du kartus? Paskirstymo didele dali sanaudu sudaro elektros virtimas siluma del varzos. Jei elektra pabrangsta, tai ir varza padideja? :) Taigi slabnas sitas energetikas....reiktu jam mokyklini fizikos vadoveli paskaityt.14. Atviras klausimas GrynPysui
(2012-10-03 12:05:56)
(193.219.12.52) Parašė:

Dėl busimos atominės busimų (o gal nebusimų) blogybių kalbėti - tai tik pagrįsti ar nepagrįsti papliurpleninimai liežuviu... O ką, gerbiamieji GrynPyso direktoriau Dr. Kumi Naidooe ir inžinerijos magistre-eksperte konsultante Jan Haverkamp padarėte, kad prieš metus, prieš mėnesį, prieš savaitę, užužvakar, užvakar, vakar, šiandien, rytoj, poryt, užporyt, užužporyt , po savaitės, po mėnesio, po metų virš Lietuvos miestų neskraidytų lėktuvai ir žmonėms ant galvų nebarstytų chemikalų, kurie (greičiausiai) nėra vitaminai ir nėra biblijinė "dangiška mana", paties dangaus skirta žmonių maistui? Jūs teigiate, kad radioaktyvus debesis nuo atominės paveiks žmonių sveikatą, ypač lietaus metu. O ką dabar daryti žmonėms, kai jie jau dabar veikiami chemikalų, kuriuos išpurškia lėktuvai, ir veikia ypač lietaus metu, nes labai gausiai patenka į plaučius? Ko jūs nepasisakote prieš realų ir tikrą pavojų, jo grėsmę nieko dėtų ir nekaltų žmonių sveikatai, o kalbate tik apie menamus menamų atominių pavojus, kurie gal bus, o gal ir nebus? Netikiu nei vienu jūsų pasakytu žodžiu, nes pergyvenu dėl kiekvieno mūsų Lietuvos žmogaus, kuris dar sugeba vaikščioti Lietuvos žeme, nepriklausomai ar jis gerindamas savo sveikatą bėginėja gatvėmis, ar biurokratiškai sėdi užsimaskavęs ir tryna mano komentarą ar "spamina" mane, ar laiką leidžia kalėjime už grotų. Šia prasme mes visi lygus ir visiems vienodai ir realiai kenkia tas dangiškasis brudas. Tai ne fantazija ir ne sapnas.13. alfa Kindziulis
(2012-10-03 11:30:25)
(88.222.118.50) Parašė:

Galų gale nustokit balsuoti už konservus, 3,14-liberius ir jų satelitus, nes jie tik nelaimes užtraukia - mažeikių nafta, pedofilija, atominė elektrinė... bedarbystė, skurdas, emigracija... ko dar sulauksim iš šitų iškrypėlių?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras