2020 m. birželio 3 d.

 

Atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl atminimo lentos nuėmimo sostinėje

2
Paskelbta: 2019-09-03 14:46 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. prokuraturos.lt
Nuotr. prokuraturos.lt

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos galimai neteisėto nuėmimo nuo Mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos. Toks sprendimas priimtas nustačius, jog nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą priimtas išnagrinėjus Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos, asociacijos „Kauno forumas“, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos vadovų ir kitų asmenų pareiškimus, įvertinus iš Vilniaus miesto savivaldybės gautus duomenis.

Pareiškimų nagrinėjimo metu nustatyta, kad memorialinių atminimo lentų nuėmimo procedūra teisės aktuose nėra reglamentuota, galiojantys teisės aktai nenumato jokių specialiųjų reikalavimų memorialinių atminimo lentų demontavimui. Memorialinė lenta, skirta atminti Joną Noreiką-Generolą Vėtrą, nėra įrašyta į Kultūros paveldo registrą, šios atminimo lentos savininkė yra Vilniaus miesto savivaldybė. Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nuostatas, savivaldybės administracija įstatymų nustatyta tvarka organizuoja ir kontroliuoja savivaldybės turto valdymą ir naudojimą. Nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą nurodoma, kad sprendimas nuimti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą ir šių darbų atlikimas nėra piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ar įstatymais suteiktų įgaliojimų viršijimas, ar savavaldžiavimas. Demontuojant atminimo lentą vietos savivaldos institucijų kompetencija, susijusi su savivaldybei priklausančio turto valdymu ir naudojimu, nebuvo viršyta ar pažeista.

Pareiškimuose išdėstytų prielaidų, kad Vilniaus miesto meras ir kiti savivaldybės atstovai sprendimu nuimti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą ir vėliau apie šį sprendimą išsakytais komentarais galimai įžeidė mirusiojo atminimą bei kurstė nesantaiką, nepagrindė jokie objektyvūs duomenys. Nenustatyta, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojai būtų norėję tyčia šmeižti kokį nors fizinį asmenį ar įžeisti mirusiojo J. Noreikos atminimą, taip pat tyčiotis, niekinti ar skatinti neapykantą ir tautinę nesantaiką.

„Aptariant pareiškėjų išdėstytus motyvus, susijusius su Jono Noreikos-Generolo Vėtros asmenybės vertinimu, pastebėtina, kad šis klausimas yra labai sudėtingas daugiabriaunis ir daugiaspektinis reiškinys, tačiau tai nėra baudžiamosios teisės reguliuojamos sferos dalykas“, – nurodoma prokuroro nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Pareiškėjai taip pat prašė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto K. Škirpos alėjos pervadinimo. Prokuroras konstatavo, kad klausimas dėl K. Škirpos alėjos vardo pakeitimo Trispalvės alėjos pavadinimu jau buvo įvertintas baudžiamosios teisės prasme. Šių metų liepos 8 d. Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro nutarimu atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą. Šis nutarimas skundžiamas nebuvo, yra įsigaliojęs, tad, priimant šį procesinį sprendimą, klausimas dėl K. Škirpos alėjos pervadinimo nebevertintinas.

Šaltinis: prokuraturos.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
2. Jurgis
(2019-09-04 15:56:40)
(5.20.52.103) Parašė:

Jei panašus politchuliganizmas yra toleruojamas ,lauk pogromų ir prieš kitus paminklus: chunveibinai įsisiautėja!1. trumpai
(2019-09-03 17:18:37)
(78.57.130.78) Parašė:

Butu labiau negu keista jei toks tyrimas butu pradėtas,tad išvada paprasta prokuratura dar neserga politika.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras