2019 m. balandžio 23 d. 

Arvydas Juozaitis ragina D. Grybauskaitę vetuoti teisės aktų pataisas dėl dvigubos pilietybės referendumo

48
Paskelbta: 2018-10-23 06:49 Autorius: Eglė Mirončikienė
A. Juozaitis.
A. Juozaitis.

Spalio 22 d. Sąjūdžio pradininkas, rašytojas, filosofas, kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidentus Arvydas Juozaitis viešai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl Seimo nutarimo skelbti dvigubos pilietybės referendumą. Jis paragino vetuoti Referendumo įstatymo pataisas, mažinančias reikalavimus referendumui dėl pilietybės ir išplečiančias dvigubos ir net daugybinės pilietybės turėtojų ratą.

„Spalio 18 d. Seimas paskelbė referendumą, kuriame klausiama, ar Lietuvos piliečiams, įgijusiems euroatlantinius kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, bus leista pasilikti ir Lietuvos Respublikos pilietybę. Priimtos ir Referendumo įstatymo pataisos, skirtos manipuliuoti piliečių valia. Visa tai žadina rimčiausią nerimą dėl referendumo teisėtumo. Kviečiu Jūsų Ekscelenciją vetuoti šias Referendumo įstatymo pataisas“, –  DELFI paskelbtame kreipimesi rašo Arvydas Juozaitis.

Jis primena, kad, „Referendumo paskelbimas, lygia greta su Referendumo įstatymo pakeitimais (organizuojant jį su dviejų savaičių pertrauka, neskelbiant rezultato po „pirmojo turo“) iškraipo ir radikaliai pažeidžia konstitucinį piliečių valios reiškimo principą“.

Pasak Arvydo Juozaičio, Seimas ėmėsi šios iniciatyvos tarsi turėdamas kilnų tikslą – padėti išlaikyti išeivių ryšį su savo Tėvyne.

„Tačiau ar įmanoma to pasiekti, ardant valstybės pamatą – nutraukiant pareiga ir atsakomybe paremtą santykį su savo valstybe, atsisakant išimtinio lojalumo ir pareigos savo šaliai?“, - klausia Arvydas Juozaitis.

Pasak jo, teikiamomis pataisomis Seimo nariai siūlo kurti ir plėsti nuo pareigų savo valstybei atleistų,  privilegijuotų piliečių luomą.

„Koks tai būtų pavyzdys ir kam pavyzdys? Ką pasakytume jaunajai kartai? Kokio patriotizmo galėtume ją pamokyti?“, - klausia Sąjūdžio pradininkas ir stebisi, kad referendumą siūlantys politikai patys Seime yra įregistravę Lietuvio paso įstatymų paketą, kuris iš tiesų galėtų padėti išeiviams išlaikyti ryšį su savo Tėvyne.

„Lietuvio pasas nekurtų segregacijos sąlygų, jokių dvigubos tarnystės skirtingoms valstybėms prielaidų. Lietuvio pasas nekeltų ir nacionalinio saugumo iššūkių. Pagaliau Lietuvio pasas neskirstytų pasklidusių po pasaulį lietuvių ir netekusių Lietuvos pilietybės pagal gyvenamąją vietą. Ir kas svarbiausia: jis kviestų grįžti namo. Grįžus Lietuvio pasas automatiškai atkurtų Lietuvos pilietybę visiems jos netekusiems. Geresnių sąlygų būti negali“, - pabrėžia kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus.

Pasak Arvydo Juozaičio, jei piliečiams bus leidžiama pasilaikyti Lietuvos Respublikos pilietybę tik šalyse, kurios atitinka  euroatlantinius kriterijus, būtų sprendžiamas tik dalies pasaulio lietuvių likimas, o į „neteisingą“ šalį nuklydę kilminiai lietuviai ir Lietuvos piliečiai tuo pasinaudoti teisės neturėtų.

Kandidatas į Lietuvos Prezidentus taip pat išreiškia susirūpinimą dėl Seimo siūlymo sumažinti referendumo sprendimo priėmimo konstitucinės apsaugos lygį. Iki šiol privalomo referendumo sprendimas buvo galiojantis, kai už jį balsuodavo daugiau kaip 50 procentų visų, rinkimų teisę turinčių piliečių, o Seimo valdantieji siūlo, kad pakaktų ir 40 procentų.

„Tai pražūtingas antivalstybinis precedentas, leisiantis ateityje svarstyti ir 30 ar 20 procentų. Tokios manipuliacijos liudija valstybės naikinimą“, - rašo Arvydas Juozaitis ir išreiškia viltį, kad Prezidentė dar gali padėti Seimui atsikvošėti.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
48. Senis Šaltis
(2018-10-24 17:17:19)
(88.222.97.16) Parašė:

44. yel“l“ow submarine. Jo dabar matau. Šiaip juokinga, turėjo rinkimų ir referendumo atėjusiųjų skaičių suvienodinti. Nes jie jau atėjo. Jei norėjo pasakyti, kad jie neturi būti sulieti į krūvą, tai ir skirtingomis datomis reikia rengti rinkimus ir referendumą. O dėl Jūsų klaidos parašyme tikrai nesupratau, nes buvau jau pamiršęs visus tuos niuansus ir dabar tik pasikaičiau prisiminti, kaip ten buvo.47. U-2 to 46. Kas gali patikrinti ar čia teisybė apie Astą Kuznecovaitę?
(2018-10-23 22:51:15)
(85.206.97.144) Parašė:

Veneriniu ligu gydytojas, narkologas, doroves policija ir lietrycio redakcija.46. Kas gali patikrinti ar čia teisybė apie Astą Kuznecovaitę?
(2018-10-23 22:24:21)
(109.40.0.76) Parašė:

//ldiena.lt/straipsnis/10656/kristina-brazauskiene-bukite-atsargus-isnuomodami-savo-busta-zemos-socialines-atsakomybes-moterims45. yel“l“ow submarine to 43. Dorota
(2018-10-23 22:17:21)
(88.119.234.132) Parašė:

o kodėl ne už penkiagubą ?; o kodėl ne už daugpatystę ?; o kodėl ne už administracinio ar baudžiamojo kodekso panaikinimą ?; o kodėl ne už pedo ar zoofiliją ? - juk visa tai “suteikia daugiau teisių ir galimybių, žmogui.“ :)))))))))))))))))))))))))))44. yel“l“ow submarine to 42. Senis Šaltis
(2018-10-23 22:12:14)
(88.119.234.132) Parašė:

parašiau aiškiai tik su žiopla klaida :) - tas refas neįvyko, nes dalyvavo 48,3 proc. (reikia 50) , iš kurių 88,58 pasisakė už IAE darbo pratęsimą ..., - o vietoj “antro“ referendumo , tekste turėjo būti rinkimai :) - užsigalvojau :)) - taigi, referendume dalyvavo 48,3, o lygiagrečiuose rinkimuose dalyvavo 51,41 proc. :) - tiesa, kartu su išankstiniu balsavimu :) - tačiau elementaru tai, kad vienų referendumų pratęsinėjimas, kitų ne, yra antikonstitucinis, nes visų referendumų sąlygos privalo būti vienodos, antraip referendumai virsta farsu ir valdžiagyvių manipuliacijos įrankiu ...43. Dorota
(2018-10-23 21:24:22)
(90.140.134.245) Parašė:

Aš už dvigubą pilietybę, nes tai suteikia daugiau teisių ir galimybių, žmogui. O kas prieš tai apie prezidento postą gali tik pasvajot. Ypač šis demagogas.42. Senis Šaltis
(2018-10-23 19:29:49)
(88.222.97.16) Parašė:

Geltonas, neaiškiai ten parašėte, du kartus referendumą pakartojote. Lyg referendumas skaitėsi įvykusiu dėl IAE. Labai jau nebepamenu kas tada buvo, reiktų ieškotis ir vėl gilintis į smulkmenas. O va šitam 109.180.220.5, o kaip tai susiję su emigrantų grįžimu? Emigrantas nebegrįš, arba dauguma tai tikrai. Jie jau nebeįtakoja lietuvių kiekio ateityje. Nes emigrantas jau pati savoka sako, kad tai yra emigravęs žmogus. O, jei išvykai tik pasigerinti savo finansinės padėties ten uždarbiauti, tai tavęs neliečia tokie įstatymai. Tiesiog niekas neverčia priimti svetimos šalies pilietybės, kaip ir neverčia išvykti. Jei nepatinka valdžia balsuok rankomis, o ne kojomis, kurk pats įstatymus, protestuok, o ne bėk ir verk, kad pardavus Tėvynę, tavęs jau nebenori.41. tas tipelis
(2018-10-23 18:58:21)
(109.180.220.5) Parašė:

vos neikiso Paulausko i prezidentus.ar nezinojo ,kad jo tevas KGBistas ? kaip sako obuolys nuo obels toli nerieda .zodziu nusifilosofavo.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras