2020 m. liepos 7 d.

 

Architektūros proveržis: 3 variacijos šiuolaikinių Kauno vartų tema (foto)

Paskelbta: 2013-07-09 10:53 Autorius: Almantas Bružas | pilotas.lt

Bendrovė „Vytauto parkas“ Neries pakrantėje išilgai upės valdo beveik 1,4 ha ploto sklypą, kuriame mato europinio lygio komercinį kompleksą. Kauno architektai Darius Čiuta, Aurimas Valaitis ir Karolis Platakis, suintriguoti išskirtine galimybe atsiduoti architektūrai, parengė 3 konceptualius projektinius siūlymus bei surengė jų ekspoziciją Kauno Rotušės aikštės šokoladinės salėje. Su ja susipažinti gali visi.

Matuoja europinio lygio statinį

Bendrovė „Vytauto parkas“ neseniai grąžino Kaunui Dainų slėnį ir mainais iš miesto gavo sklypą Neries krante. Dabar 13.517 m² ploto teritoriją čia valdanti bendrovė ją žada užstatyti pažangios architektūros komercinės ar mišrios paskirties kompleksu. Šis iškiltų siaurame neužstatytame žemės ruože tarp Jonavos g. ir Neries upės (detalusis planas – „Projektų vystymo grupė“), priešais neseniai čia pastatytą prekybos centrą „Prisma“.

„Iki šiol Kaune nėra nė vieno europinio lygio biurų ir komercinių kompleksų“, – PILOTUI.LT ambicingai dėstė „Vytauto parko“ savininkas Ričardas Šidlauskas. Išskirtinė vieta P. Vileišio tilto pašonėje, verslininko nuomone, tam yra labai tinkama. Su šia jo mintimi sutinka ir parengti pastato projektinius pasiūlymus apsiėmę Kauno architektai D. Čiuta, A. Valaitis ir K. Platakis. Mat projektuotojai įžvelgia galimybę šiuo statiniu pradėti formuoti miesto vartus, į miestą įvažiuojant nuo Klaipėdos ar Vilniaus pusės. Kūrybinių minčių nestokojantys architektai parengė vieną pagrindinę ir dvi alternatyvines projektines koncepcijas, kurios šiuolaikinės architektūros priemonėmis prisidėtų prie miesto reprezentacijos, taip pat – architektūriškai išreikštų bei stiprintų jo identitetą. Beje, su parengtosiomis architektūros koncepcijomis galima susipažinti Rotušės aikštės šokoladinėje (Rotušės a. 26), kur surengta jų parodėlė ir rengiami idėjos pristatymai.

Išnaudotų Neries potencialą

„Siekėme pastatu užfiksuoti laikmetį. Tai esamos aplinkos laikmečio aktualizavimas“,– pirmojo projektinio varianto koncepciją PILOTUI.LT dėstė architektai D. Čiuta ir A. Valaitis. Siekdami šio tikslo, autoriai iš pradžių net svarstė specialios kompiuterinės programos sukūrimo klausimą. Ji turėjo padėti nustatyti atspirties taškus tolimesnei kūrybai.

Pasak projektinių pasiūlymų autorių, Neris bei jos pakrantės Kaune dabar yra bemaž užmirštos, tačiau jos turi didelį dar neatskleistą urbanistinį potencialą. Architektų teigimu, čia būtų galima įgyvendinti pažintinės trasos idėją: kilpos ar savotiško miesto vestibiulio, kuriuo atvykėliai galėtų apsukti ratą nuo greitkelio Vilnius–Klaipėda. „Nuo greitkelio tilto iki P. Vileišio tilto ar net iki Kauno pilies galima būtų vykti ne vien automobiliu, bet ir dviračiu ar, pavyzdžiui, Nerimi plaukti kateriu“, – idėją aiškino jie. Pastarąjį autorių sumanymą tiesiogiai atsispindi pastato projektinių siūlymų pirmojo varianto architektūra. Joje architektai Neries upės trasą nuo greitkelio tilto iki P. Vileišio tilto suskaidė į 12 vienodų atkarpų, kurių kiekviena pasižymi individualiu charakteriu. Šių atkarpų kranto linijas jie tiesiog suvedė į daugiau nei 200 metrų ilgio ir apie 20 metrų pločio šiuolaikišką tūrį.

Turėtų 6 fasadus

Pagal autorių sumanymą, toks biurams bei prekybai skirtas ir kolonų nuo krantinės „atplėštas“ statinys turėtų ne vieną ar du, bet 6 skirtingus reprezentacinius fasadus – 2 ilguosius, 2 galų, dugno ir stogo. Po kelių aukštų statiniu plytėtų apie 500 vietų automobilių parkingas, kurio pilnai užtektų statinio poreikiams. Beje, pastarasis funkcinis sprendimas net tik yra funkcionalus, bet ir leistų išvengti galimos užliejimo galimybės per pavasario potvynius.

Parengtoji architektūros koncepcija pasižymi universalumu, todėl planuojamo statinio vidaus struktūrą galima būtų projektuoti pagal poreikius. Beje, tūrio aukštingumas atitinka detalųjį planą, kuriame aukštingumas numatytas 13 m (žemesnėje dalyje) iki 18 m (aukštesnėje dalyje). Būtų užstatoma apie pusė turimo sklypo ploto. Pasak D. Čiutos, planuojamo pastato geriausia būtų neskaidyti į atskirus tūrius, nes tada jis prarastų didelę dalį savo architektūros raiškos. Architektai pastato fasadams taip pat yra numatę naudoti Neries upės vandens koloritą, kuris skirtingu metų laiku būna vis kitoks. Pasak jų, tai dar labiau sustiprintų jos semantinius ryšius su vieta.

Įkvėpė ir medinis Kaunas

Antrajame projektinių pasiūlymų variante architektai D. Čiuta, A. Valaitis ir K. Platakis pastato eksterjero tūrį numatė ažūrišką. Vientisas ažūriškas tūris čia deformuotas pagal vietos užstatymo pavyzdį. Tokią architektūros koncepciją įkvėpė gretimi – Vilijampolės bei Žaliakalnio – medinių namų rajonai, kurių gatvių išklotinėms būdingas minkštas laužytas pavidalas. Šį užstatymo charakterį architektai ir pasitelkė kurdami pastato tūrio architektoniką.

Trečiasis užstatymo projektinių pasiūlymų variantas, atrodo, kiek racionalesnis bei realesnis. Jame numatyta modernistine maniera ant kolonų pakelta vienaukštė komercinė dalis – savotiškas stilobatas – ir ant jos numatyti 3 aukštų privačių individualių gyvenamųjų namų ar biurų pastatų tūriai su stogo terasomis. Pagal vieną šio varianto versijų juos galėtų projektuoti skirtingi architektai, todėl statinys įgautų miestui būdingos įvairovės, atspindėtų savo laikmetį bei visuomenę. Kiekvienas toks „namukas“ turėtų savo nuosavą nusileidimą prie upės, o erdvėse tarp namų galėtų būti įrengti, pavyzdžiui, lauko teniso kortai.

Dabar - diskusijų periodas

Bendrovės „Vytauto parkas“ vadovo R. Šidlausko bei projektinių pasiūlymų autorių parengta projekto ekspozicija bei rengiami vieši pristatymai – pas mus kol kas dar naujas būdas aktualius plėtros planus dar pirminėje stadijoje rodyti ne vien suinteresuotiems asmenims, bet ir visuomenei, specialistams. Toks demokratiškas kelias turėtų duoti vaisių. Vis dėlto silpniausia projekto vieta kol kas, atrodo, jo realizacija. Tuo labiau, kad įgyvendinant europinio lygio architektūros objektą negalima būtų taupyti ant architektūros, statybinių bei medžiagų ir net detalių...

Bendrovės „Vytauto parkas“ vadovas R. Šidlauskas PILOTUI.LT tvirtino, kad planai Neries krante realizuoti drąsaus šiuolaikiško statinio koncepciją yra rimti ir realūs, vis dėlto konkrečios projekto programos, realizacijos datų ar galimų investuotojų kol kas įvardinti negalėjo. Anot verslininko, dabar – dar tik diskusijų periodas. „Laukiam skirtingų nuomonių bei konstruktyvios kritikos, iš architektų – ypač“, – tikino optimizmo nestokojantis verslininkas. Ekspozicija Rotušės aikštės šokoladinėje žada veikti dar maždaug mėnesį.

www.pilotas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras