2019 m. birželio 18 d.

 

Ar mes jau tapome plėšikų gauja?

26
Paskelbta: 2019-01-13 21:06 Autorius: Povilas Masilionis
P. Masilionis.
P. Masilionis.

Teisiamo knygų leidėjo paskutinis žodis baudžiamojoje byloje Nr. 1-1022-908/2018

Gerbiamasis teisme! Šioje baudžiamojoje byloje ruošdamasis paskutiniam žodžiui, kažkaip nejučiom prisiminiau atsitikimą iš 1978-ųjų metų. Taigi įvykusį lygiai prieš keturiasdešimtmetį, tarybiniais laikais. Tada buvo pats įkarštis mano, „Jonavos balso“ laikraščio redaktoriaus, konflikto su Komunistų partijos Jonavos rajono komiteto pirmąja sekretore dėl teisės rašyti tiesą. Kaip tik tada atsitiktinai sužinojau, kad, ruošiant mano svarstymą partiniame biure, į  tėviškę buvo pasiųsta visa brigada saugumiečių, kad jie dar kartą patikrintų mano ir net mano tėvų bei senelių „politinį švarumą“.

Atrodytų, dabar, deklaruojant europinę demokratiją, „politinis švarumas“ neturėtų dominuoti, todėl visiškai nesupratau, kodėl prokuroras Tomas Uldukis taip primygtinai klausinėjo šioje byloje buvusią liudininkę – mūsų leidyklos darbuotoją – apie Povilo Masilionio politines pažiūras. Arba štai skaitau šios baudžiamosios bylos Kaltinamajame akte surašytą mano biografiją ir nebepažįstu savęs. Visiškai nutylima, kad aš vis tiktai esu baigęs Vilniaus universitetą, tada dar Vinco Kapsuko vardu vadintą, kad gražiausius jaunystės ir brandos amžiaus metus atidaviau rajoninei spaudai, beje, nuolat kariaudamas  su vietos partine valdžia dėl teisės rašyti tiesą. Prokuratūros Kaltinamajame akte buvo išrinkti ir pateikti tiktai tie mano biografiniai duomenys, kurie susiję su mokymusi partinėje mokykloje, su darbu to meto partinėse struktūrose. Pasirodo, štai koks aš – iki kaulų smegenų užkietėjęs kolaborantas! Trūksta tik viešojoje erdvėje paskelbto „Lietuvos ryto“ laikraščio (beje, buvusios „Komjaunimo tiesos“)  žurnalistės Astos Kuznecovaitės štampo, kad aš esu „Rusijos propagandininkas“, paryškinto dar vienu atviru melu, kad Masilionis yra net „Socialistinio liaudies fronto“ partijos narys! Po tokio papildymo tikrai būtų pilna „nusikaltėlio“ biografija!

Vadinasi, per dvidešimt aštuonerius nepriklausomos Lietuvos metus mes ne tiek jau daug paėjėjome į priekį. Nors šiek tiek ir pajudėjome. Kaip jau rašiau neseniai viešojoje erdvėje, tada, tarybiniais metais, visuose savo veiklos etapuose gindamas spaudos laisvę, buvau „auklėjamas“ partinių biurų posėdžiuose ir civilinėse bylose, o dabar jau prireikė net baudžiamosios  bylos. Vis tik pažanga – nieko nepasakysi!

Kalbėdamas už advokatą, aš prašiau mane išteisinti ir kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl 170(2) Baudžiamojo kodekso straipsnio atitikimo Konstitucijai. Šioje situacijoje mažiau svarbu, – išteisinsite mane ar neišteisinsite manęs, nes tai liečia tik vieną asmenį. Daug svarbiau yra panaikinti BK 170(2) straipsnį, atvėrusį duris laisvo žodžio cenzūrai Lietuvoje. Ar pavyks tai padaryti net po to, jei teismas vis tiktai išdrįs kreiptis į Konstitucinį Teismą? Leiskite suabejoti!

LR Baudžiamojo kodekso papildymą 170(2) straipsniu iniciavo tuometė Seimo narė konservatorė-krikdemė Vilija Aleksaitė-Abramikienė. Tai viena iš tų politikos „vanagų“, tiksliau – „vanagienių“, kuriai nieko nereiškė iš Seimo tribūnos viešai pažadėti prišlapinti jai neįtikusio kultūros ministro pietų lėkštę. O tą Baudžiamojo kodekso papildymo projektą ji parengė konsultuodamasi su Vilniaus universiteto Teisės fakulteto katedros vedėju Dainiumi Žalimu. Taip, tai tas pats Žalimas, kuris dabar vadovauja LR Konstituciniam Teismui. Ar pajėgtų jis perlipti per save, jei būtų siūloma panaikinti aiškiai antikonstitucinį 170(2) Baudžiamojo kodekso straipsnį? Juk po to 170(2) straipsnio priėmimo Dainius Žalimas buvo paskirtas Konstitucinio Teismo nariu, o vėliau, Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymu, patapo ir to teismo pirmininku. Todėl leiskite dar kartą suabejoti jo, o kartu ir Konstitucinio Teismo, gerais norais!

Tas abejones dar labiau sustiprina Vilijos Aleknaitės-Abramikienės parengtas Baudžiamojo kodekso papildymų aiškinamasis raštas. Jame, tikriausiai ne be Dainiaus  Žalimo rekomendacijų, cituojamas ankstesnės kadencijos Konstitucinio Teismo – 2005 m. rugsėjo 19-osios nutarimas, kuriame, remiantis kilniais konstitucinių vertybių apsaugos tikslais, teikiamas nurodymas Seimui – sukurti praktiškai kitaminčių persekiojimo mechanizmą.

Tai ir buvo padaryta 2010 metais, priėmus Baudžiamojo kodekso papildymą 170(2) straipsniu. Todėl viltys panaikinti tą Baudžiamojo kodeso straipsnį yra labai minimalios. O panaikinti reikia, nes šis Baudžiamojo kodekso straipsnis praktiškai uždarė kelius net diskusijoms mūsų netolimos praeities temomis ir pavertė Lietuvos teisinę sistemą politikų tarnaite, o teisingumą – fikcija. Mums, paprastiems mirtingiesiems, lieka tik tokia diskusija: ar Lietuva jau visiškai atitinka iš praeities mus pasiekusį šv. Augustino teiginį: „Valstybė be teisingumo yra tik plėšikų gauja“? Aš manau, kad mūsų valstybė jau beveik atitinka tą šv. Augustino teiginį! Jei būtų kitaip, nebėgtų taip masiškai iš Lietuvos žmonės.

Beje, šito šv. Augustino teiginio atitikimą pastarųjų metų Lietuvos realijoms rodo ir prokuroro Tomo Uldukio šio teismo procese papildomai sugriežtintas kaltinimas man, knygos leidėjui, ir prokuroriškos demagogijos pilna jo baigiamoji kalba bei pasiūlymas vis tiktai nuteisti mane už niekur neuždraustos knygos išleidimą (Prokuroras pasiūlė 5654 eurų baudą ir sumokėti 345 eurus specialistui už G.Sapožnikovos knygos turinio ekspertizę. – Red.).

Taigi turime tai, ką sukūrėme per dvidešimt aštuonerius pastaruosius metus!

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
26. T0mas J. -> 23
(2019-01-16 00:57:14)
(85.206.112.194) Parašė:

Negi tu dar nepažiūrėjai į BK 120 str. - kas yra kolaborantas? Na ir kantrybė tavo... O dėl Landsbergio.. jis čia visai ne į temą - kam jį minėti? Toks jis tau mielas? Man jis nemielkas, bet turiu pasakyti, kad netiesą platinti negražu: Landsbergis komunizmo pagrindų niekada nedėstė. Tarybų valdžia šioje srity nuolaidų nedarė - komunizmo nedėstė niekas, kas neturėjo tam tinkamo išsilavinimo.25. Vytas
(2019-01-15 20:21:10)
(46.249.171.73) Parašė:

-Klausimas būtų skirtas prokurorui Uldukiui: ar gali p. prokuroras įvardinti bent vieną europinę valstybę, kurioje būtų teisiamas žmogus, išleidęs knygą, kurią laisvai galima perskaityti internete ar ją NEMOKAMAI atsisiųsti? O jei po praeitį kapstytis, tai reiktų ir po prokuroro praeitį pasikapstyti, manau, kad ten rastume gana įdomių epizodų. O dėl bylos baigties, tai gerb. P.Masilionis teisus: KT su Žalimu priešakyje, jau parodė savo sugebėjimus bet kokį įstatymą (tame tarpe ir Konstituciją) "aiškinti" taip, kaip reikia. "Išaiškins" ir BK 170/2 straipsnio reikalingumą bei naudingumą.24. aAlgirdas-pensininkei(16)
(2019-01-15 18:13:24)
(78.56.79.247) Parašė:

pirmiausiai miela ponia į gerbiamą Masilionį kreiptis reikėtų kolega arba žmogau, nes ponu jis niekada nebuvo o net ir tarybiniais laikais viešino NEGEROVES nepriklausomai nuo to kas jas darydavo. Dabar apie knygas --- jis kaltinamas išleidęs vertimą knygos, kuri paplito po platųjį pasaulį ir, beje, yra išverst į anglų kalbą. Ir baigdamas --- jis nesiskundžia, jis bando išaiškinti valdantiems, kad TEISINĖ VALSTYBĖ neriboja populiarių knygų vertimo ir jų platinimo. Gal supratote KAS YRA KAS šioje istorijoje. P.S. žaviuosi Dzūko komentaru, kuris ryškiai švyti komentarų tarpe.23. senis TOmui. J.
(2019-01-15 16:04:20)
(84.15.177.163) Parašė:

nu Tomai, kuo gi dziaugiesi? Nuteise tai Rusijos Valstybes Paslapties skirti klapciukai, koloborantu Koloborantai. Pasidziauk dar, kad Lansbergis nebuvo LKP narys, jis tik deste komunizmo pagrindus.22. Dzukas > 16. Pensininkė
(2019-01-14 22:19:55)
(93.100.87.209) Parašė:

Visu pirma ismokite galu gale - nera lietuviu kalboje zodzio sovietinis, yra zodis tarybinis. Antra - nesvarbu kas kada ir kokias pareigas uzeme, svarbu kas tai per zmogus. Trecia - kalba ne apie Masilione asmenybe, o apie tai - Lietuvoje veikia Teise ar ne. Mano nuomone, Lietuvoje turi veikti, tureti leidinius ir galimybe atstovauti Seime Lietuvos Komunistu partija. Ji niekuo ne blogesne nei kitos. Jeigu jus uz Teises vyravima Lietuvoje, tada kame problema? Kolkas matau tik baime, kad dauguma lietuviu palaikys LKP, kitos priezasties nematau. Jeigu, kaip teigia lansberginiai, komunistines idejos niekam neidomios ir zalingos, tada lietuviai ir nepalaikys LKP. Kodel kazkas, kaip tarybiniais laikais, sprendzia uz zmogu, kokiu paziuru jis turetu laikytis? Galvojau apie tai anksciau, o dabar isitikines - ne Tarybu valdzioje ir Komunistu partijoje buvo problema. Problema buvo parsidaveliuose-isverstaskuriuose, karjeristuose, pavyduoliuose i ivairiuose niekseliuose, tokiuose kaip visokiai lansbergiai, linkeviciai, grybauskaites ir t.t. Tai jie buvo kenkejai, tai jie paprastu zmoniu priesai, nes buvo vidutinybes kopizncios i valdzia "prie lovio" ir bijancios konkurencijos. Tie nieksai trukde gyventi tada, jie trukdo gyventi ir dabar. Jus galite gincytis su manim, bet pradziai, nors minute, blaiviai pagalvokite - ar as neteisus? Zmones visada kaltina kazkokius virtualius dalykus - buvo kalta komunistu partija, dabar kalti konservatoriai, liberalai ir t.t. Tai begalinis procesas, kol zmones nesuvoks, kad kalti tik zmones, konkretus zmones, kurie tusi vardus ir pavardes. Gal jau atejo laikas skirti "pelus nuo grusu".21. žopa-5
(2019-01-14 22:12:22)
(82.135.226.79) Parašė:

Glavlitas uždarytas,nes A.Terleckas išėjo į užtarnautą penciją.20. to16
(2019-01-14 21:28:20)
(77.90.124.209) Parašė:

svarbu but zmogumi,o ne siuksle.teko būti uzsienyje ir maciau,kai negrai lupo lietuvi...tai lietuviai net pirsto nepajudino,o ginti lietuvio atejo indai ir neleido uzmusti.manau pencininkes smegeneles supras ,ka as turejau omenyje...19. to 15
(2019-01-14 19:19:37)
(87.198.117.55) Parašė:

Tomuk, galvytė - bu bu?:)Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras