2024 m. kovo 29 d.

 

Antibiotikų era privedė iki aklavietės

5
Paskelbta: 2013-03-27 08:48 Autorius: technologijos.lt

At­spar­umas an­ti­bio­ti­kams ke­lia „apo­kal­ip­ti­nę” grės­mę žmo­nių svei­ka­tai. Ka­riau­ja­me su „koš­mar­iško­mis bak­ter­ijo­mis” ir šį „ka­rą” pra­laim­ime. To­kios kal­bos, gird­im­os iš žym­iau­sių JK ir JAV med­ici­nos au­to­ri­te­tų - papr­as­tai la­bai at­sar­giai pa­si­ren­kan­čių žo­džius, at­spin­di si­tuaci­jos, ku­rio­je jie mano mus vi­sus e­sant, ne­norm­alu­mą.

Atsparumas antibiotikams jau senokai plinta tarp tuberkuliozę sukeliančių bakterijų ir tokių „supermikrobų”, kaip meticilinui atsparūs auksiniai stafilokokai (Staphylococcus aureus) (MRSA). Visuomenei ne taip gerai žinomos kenksmingos enterobakterijos, gyvenančios žarnyne, tarp kurių ir paplitusi Escherichia coli, galinti sukelti kraujo ar pūslės infekcijas. Jos vis dažniau turi genus, nuginkluojančius daugumą antibiotikų ir įveikiamus tik paskutinio pasirinkimo antibiotikais, vadinamaisiais karbapenemais.

Tačiau atsparių karbapenemui enterobakterijų (carbapenem-resistant Enterobacteriaceae - CRE) gausėja. JAV ligų kontrolės ir perevencijos centras (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) kovo 5 dieną pranešė, kad 4 procentai enterobakterinių infekcijų JAV ir dešimtadalis visų infekcijų, sukeltų vieno bakterijų šeimos nario, Klebsiella, yra atsparios karbapenemui.

Atrodo, nedaug, tačiau tai reiškia keturgubą augimą per pastaruosius 10 metų. CRE taip pat dvigubai mirtinesnės, nei neatsparios giminaitės, - 40 % CRE sukeltų kraujo užkrėtimų baigiasi mirtimi, - ir jos turi genus, suteikiančius atsparumą ir daugeliui kitų antibiotikų rūšių. Negana to, visi CRE įveikiantys nauji antibiotikai dar toli nuo patekimo į rinką.

Nesutramdomi

„Gera žinia tokia, kad dar turime laiko sustabdyti CRE”, - sako Tomas Friedenas, CDC vadovas. Infekcijos JAV siejamos su sveikatos priežiūros įstaigomis, kur skrupulinga švara gali sustabdyti bakterijų plitimą. Tačiau to gali nepakakti: kitur pasaulyje CRE beveik nesutramdomos.

CRE skaičius JK šovė į viršų - nuo 17 atvejų 2008-aisias iki 799 pernai. Tai yra šiek tiek daugiau, nei užfiksuota JAV, kurios gyventojų skaičius penkis kartus didesnis. Be to, dauguma atvejų infekcija, panašu, pasigauta ne ligoninėje.

O Graikijoje 68 procentai Klebsiella infekcijų, patikrintų 2011 metais, buvo atsparios karbapenemui. Graikijoje užfiksuoti keletas E. coli, labiausiai paplitusio šlapimo takų infekcijos sukėlėjo, atsparumo karbapenemui atvejų.

Graikijos situacija neturėtų stebinti. Kuo daugiau antibiotikų naudojama, tuo didesnį evoliucinį pranašumą turi jiems atsparios bakterijos, o Graikijoje antibiotikų naudojimo lygis yra aukščiausias visoje Europos Sąjungoje. CRE gali plisti ir iš Azijos, kur antibiotikai dažnai visai nekontroliuojami. „Vaistinėse galima lengvai gauti bet kokių antibiotikų (be recepto)”, tarp jų ir karbapenemų, sako Danilo Lo Fo Wongas iš PSO, norintis ištirti CRE Centrinėje Azijoje. Stuartas Levy iš Taftso universiteto Bostone, Masačusetse, enterobakterijose iš Kinijos aptiko keturias skirtingas, naujas mutacijas, sukeliančias atsparumą karbapenemams.

Europiečiai, keliavę į Indiją darytis operacijų, namo parsivežė ypač klastingą karbapenemams atsparią bakteriją NDM-1 2009 metais. Netgi tada, kai karbapenemų naudojimas daugiausiai apsiriboja ligoninėmis, pacientų žarnyno bakterijos gali pasklisti bendruomenėse, kuriose prastos sanitarinės sąlygos. 2011 m. Markas Tolemanas iš Kardifo universiteto JK, padėjęs atrasti NDM-1, rado jų Delio gatvių balose. Nuo tada jo rasta vandenyje Pakistane ir Bangladeše.

Griežtesnė kontrolė

Atsparios bakterijos randasi netgi žmonėms antibiotikus naudojant tinkamai, bet netinkamas naudojimas reikalus pablogina. Siekdami sulėtinti bakterijos plitimą, T. Friedenas ir kiti siekia griežtesnės vaistų ir CRE nešiojančių pacientų kontrolės ligoninėse.

Panašios priemonės privertė atsitraukti MRSA. Kaip ir MRSA, mažai tikėtina, kad CRE liks ligoninėse, bet kitaip, nei MRSA, jie dauginasi daugelyje rūšių ir turi daug atsparumo būdų, kurie pereina kitoms aplinkos bakterijoms.

Čia šie genai tarpsta. Tyrėjai 2011 metais atrado, kad netgi labai maži antibiotikų lygiai - daugiausiai išskiriami galvijų - dirvoje ir vandenyje palankesni antibiotikams atsparių bakterijų išlikimui. CRE paprastai turi genus, suteikiančius atsparumą keletui antibiotikų rūšių, tad klesti, net jeigu jų yra. Kartą pakliuvusius į laisvę, juos gali būti neįmanoma suvaldyti, sako M. Tolemanas. Jie jau gyvena laisvėje Azijoje ir M. Tolemanas ketina jų ieškoti ir Britanijos kanalizacijose bei ūkių nuotekose.

Šioms bakterijoms įveikti reikia naujų vaistų. Tačiau kol kas jokio greito sprendimo nebus, įspėja T. Friedenas. Bradas Spellbergas iš Kalifornijos universiteto Los Andžele, sako, kad iš dalies taip yra, nes sunkiau surasti naujus taikinius: dabartiniai antibiotikai jau atakuoja akivaizdžiausias bakterijų silpnas vietas.

Tačiau naujų antibiotikų surandama. S. Levy turi vieną, „prieš 10 metų perplaukusį saugumo patikrinimus”. Genujos universiteto Italijoje atliktas 2011-ųjų metų tyrimas parodė, kad su ne mažiau nei šešiais naujais antibiotikais, veikiančiais daugeliui vaistų atsparias enterobakterijas, atlikti ankstyvieji bandymai. Pernai JAV biomedicininių tyrimų ir vystymo taryba parėmė dar vieno tokio vaisto kūrimą.

Brangūs bandymai

Tačiau nė vienas nesugebėjo pritraukti farmacijos pramonės paramos brangiems galutiniams vaisto efektyvumo nustatymo bandymams, kuriuose dalyvautų keletas tūkstančių žmonių. B. Spellbergas tokius bandymus vykdė, kol Pfizer, darbus apmokėdavęs farmacijos milžinas, 2010 metais uždarė tada didžiausią pasaulyje antibiotikų padalinį. „Jie turėjo puikių projektų. Nežinia, ar kuris nors jų kada išvys dienos šviesą”, - sako jis.

Nuo 1990-ųjų antibiotikus kurti atsisakė aštuonios didelės kompanijos - juos tebekuria tik trys. Viena iš priežasčių yra tai, kad šioje srityje nebėra tiek pinigų, dėsto Chipas Chambersas iš Kalifornijos universiteto San Fransiske. Kitaip nei piliulės nuo lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ligų, antibiotikai naudojami savaitę ar dvi. Be to, visi nauji vaistai, įveikiantys atsparias bakterijų formas, tyčia bus naudojami kuo rečiau, siekiant sulėtinti atsparumo jiems vystymąsi.

Yra ir kitas kabliukas: dar nėra tūkstančių žmonių su panašiomis CRE infekcijomis, su kuriais būtų galima atlikti klinikinius tyrimus. „Jei lauksime, kol atsiras pakankamai pacientų, kad būtų galima vykdyti plačius tyrimus, epidemija mus užklups anksčiau, nei bus paruoštas gydymas”, - įspėja Johnas Rexas, farmacijos giganto AstraZeneca užkrečiamųjų ligų padalinio vadovas.

JAV ir Europos reguliuojančiosios tarnybos ieško kelio iš aklavietės. Šiais metais pradėta programa New Drugs for Bad Bug, finansuojama Europos Komisijos, siekia sukurti kitokius naujų antibiotikų patekimo į rinką kelius. Pagal šią programą pradedami dviejų naujų vaistų, veikiančių MRSA, nors ne CRE, bandymai.

Mokesčių lengvatos

JAV pernai užtikrino stipresnę naujų antibiotikų patentų apsaugą, o Kongresas gali greitai svarstyti leidimą patvirtinti naujų antibiotikų naudojimą po daug mažesnių bandymų. Toks pakeitimas, kurį jau planuoja Europos medicinos agentūra, teoriškai daro naujus vaistus rizikingesnius - bet jeigu jie naudojami tik infekcijoms, kai alternatyvos nėra, rizika pasiteisina, sako Robertas Guidosas iš Amerikos infekcinių ligų tarybos. Kompanijoms privilioti atgal prie antibiotikų gali prisireikti kitų priemonių, pavyzdžiui, mokesčių lengvatų, bet turint galvoje dabartines JAV biudžeto problemas, tokie žingsniai mažai tikėtini.

Netgi atnaujinus kūrimą, procesas taip atidėliotas, kad „kitus 10-15 metų neturėsime vaistų gydyti daugumai šių infekcijų”, sako Ch. Chambersas. „Tai lyg grįžimas į erą, buvusią prieš antibiotikus”, - įspėja M. Tolemanas. Tada žmonės mirdavo nuo to, ką dabar laikome nereikšmingomis bakterinėmis infekcijomis. Tai ne ta era, kurią norėtume susigrąžinti.

Šaltinis: technologijos.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. tai to Netikiu
(2013-12-26 00:28:14)
(89.117.170.141) Parašė:

nesuprantama,kaip galima gerti šiuos antibiotikus 1,5 mėn. kaip kad rašote. Ar ne per ilgas laiko tarpas? Man atrodo,kad gėrimo laikas tiesiog nesuderinamas su gyvybe...:-)



4. tai,kur netiki
(2013-05-17 16:40:53)
(188.69.227.126) Parašė:

Gydo ne antibiotikai,o tamstos tikėjimas,kad pagysi. Absurdas,jei manai,kad antibiotikai sunaikina virusus.Ot skrandyje bakterijas tikrai sunaikina. Beje,naudojant nežinomus,netirtus antibiotikus, gali pakenkti sau. Tokie antibiotikai buvo Gentomicinas,kuris gydydamas uždegimus,neigiamai veikdavo žmogaus regėjimą. Visi,kas gydėsi šiuo vaistu, nepataisomai sugadino akis,beje, lazeriu jiems jau negalima koreguoti regėjimo. Tad panele,tikėk,kuo tiki, tik neragink savo kvailais įsitikinimais tikėti kitus.



3. Netikiu
(2013-03-28 10:11:47)
(78.61.10.38) Parašė:

Šiuo straipsniu ir kas čia rašoma. Seniai noriu parašyti apie antibiotikus. Nesugriauna jie jokio imuniteto, kaip gąsdinama, nepadaro tokio žalingo poveikio kaip čia rašoma. Tik netinkamai jais gydoma. Esant sunkiai ligai gydo 5 ar 7 dienas ir nutraukia antibiotikus, arba iš viso jų neskiria. Liga apgydoma ir vėl progresuoja. Taip tampame chroniškais ligoniais. Sakau tai iš karčios praktikos. Sirgau sunkiai astminiu bronchitu, chronišku tulžies pūslės uždegimu, chronišku inkstų uždegimu, vienas inkstas beveik nedirbo ir sąnarių uždegimu. Visa tai neišgydytų ligų pasekmės. Jaunystėje peršalusi susirgau pūslės uždegimu, kuris komplikavosi į inkstų uždegimą, gulėjau ligoninėje bet rimtų vaistų neskyrė, komplikavosi mano liga į chronišką inkstų uždegimą, su kuriuo vargau daug metų. Ačiū Dievui ir klinikų vienai gydytojai, kuri gydydama inkstus, nukreipė mane nusipirkti vaistų, kurių niekur negavau vaistinėse. Tai buvo 1993 metais. Vienoje vaistinėje nukreipė mane į labdaros vaistinę, kuri tuo metu veikė Kaune. Ten dirbusi vaistininkė pasakė, kad pagal receptus vaistų neturi ,bet padavė man maišelį su 100 kapsulių. Tai buvo cefalosporinų grupės antibiotikai, po 500mg vienoje kapsulėje. Jų tuo metu Lietuvoje dar nebuvo. Juos vežė iš Vokietijos. Nurodė kaip gerti. Po dvi kapsules, tris kart per dieną, kol viską išgersiu. Sąžiningai gėriau 1,5 mėn., kol viską išgėriau. Dabar sakytų kad tai per stipri dozė, per ilgai, kad pakenkiau savo imunitetui, kad nužudžiau gerasias žarnyno bakterijas ir t.t. Visiškai pasveiko inkstai, sąnariai, pirmą kartą nedusau nuo chroniško bronchito, pasveikau. O svarbiausia neskaudėjo šono, nuo chroniško tulžies pūslės uždegimo, kuris mane kamavo nuo vaikystėje persirgtos kepenų geltos. Dingo amžinas odos ir akių pageltimas. Pasveikau, pakeičiau požiūrį į gydymą visiškai. Savo kailiu patyriau kaip gerai gydo cefalosporinų grupės antibiotikai, leidžiami tiesiai į veną. Jei ne 10 dienų leisti antibiotikai zinacef įveną, šendien gal neturėčiau rankos, sustabdė kaulo gedimą. Daug metų stebiu, kai nueinu pas gydytojus kokius vaistus skiria, koks gydymo poveikis praktiškai, ypač kiek laiko veikia vaistai, ir per kiek laiko pasveikstama, kokia ligos gijimo eiga. Neseniai peršalusi susirgau gripu, kuris labai sunkiai komplikavosi į bronchitą, nepadėjo jokios arbatos. Tik kai gydytojas paskyrė antibiotikus į veną, gydžiausi tris savaites, pasveikau visiškai. Taip pat susirgus vaikui, kuriam temperatūra laikėsi virš 38,5 nuėjau pas rezidentus, kitaip sakant naujų laikų ruošiamus daktarus, kurie neskyrė jokių antibiotikų, nors mergaitė labai stipriai kosėjo ir karščiavo visą savaitę. Atskaitė moralą kam savavališkai daviau biseptolio tacenzūraę, nes negalėjau žiūrėti kaip skaudžiai kosi, padarė kraujo tyrimus, pasakė, kad kraujas uždegimo nerodo ir liepė duoti tik paracetamolį nuo temperatūros. Žinodama iš skaudžios patirties kuo tai baigsis, girdžiau amoksociliną, ambroksolį, panadolio suspensiją. Girdžiau todėl, kad kai anksčiau sirgo peršalimu, liga komplikavosi į sąnarių uždegimą, nes pagal rekomendacijas nedaviau antibiotikų. Tik kai pradėjome gerti antibiotikus, pasveiko. Iš patirties žinau, kad geriau gydytis pas senosios kartos daktatrus, kurie dar dirbo sovietmečiu. Jie vadovaujasi ne naujausiomis teorijomis, bet realia praktika, stebėdami žmogaus pasveikimą. Ir dar. Nors žinau, kad būsiu pasmerkta ir sukritikuota visapusiškai. Dabar kur tik įmanoma skelbiama, kad antibiotkai negydo nuo gripo ir peršalimo. Ir gydo ir padeda. Visada turiu ampicilino. Kai vaikai pradeda gripuoti, ar peršala (nenusaugosi lauke), pradėjus sunkiau sirgti ar karščiuoti visada duodu ampicilino, panadolio. Trys dienos ir sveiki. Jei laikausi šiolaikinių nurodymų neduoti antibiotikų, serga sunkiai, komplikuojasi į bronchitus, tada gydomės kelias savaites. Turiu suaugusių vaikų, kuriuos šitaip gydžiau. Gavo nemažai antibiotikų, kol užaugo. Dabar sveiki. Neturi jokių chroniškų ligų. Ir imunitetai nesugedo, ir protiškai neatsiliko, mokslai gerai sekasi. Ši panika dėl antibiotikų manau turi dar kitą, paslėptą prasmę. Iš chroniškų ligonių biznis farmacijos pramonei, sunkus gydymo prieinamumas paprastiems žmonėms, didžiuliai kyšiai ligoninėse, norint gydytis chroniškas ligas, na o globalistams (žiūrint plačia prasme reikia sumažinti žmonių skaičių), nuo nieko taip nemirštama, kaip nuo neišgydytų chroniškų ligų. Dabar šaukiama kad vaistai neveikia, neišgydo. Jei tie vaistai sudaryti iš krakmolo, dažančių medžiagų ir dar visokių priedų. Netikri. Žinoma yra ir gerų vaistų. Negarbinu antibiotikų, nesakau, kad truputį kas, reikia juos gerti, bet rimtai susirgus, jie nepamainomi. Tokie mano paprastos moters pastebėjimai, kurie labai pasiteisina asmeniškai man. Žinau, kad būsiu mokslo korifėjų ir pasmerkta ir sukritikuota, bet gyvenimo praktika kitokia. Turi rašyti kažkokius straipsnius, kad prastumtų kažkokias naujoves, tezes, vakcinas. TOks pastebėjimas, seniau viskas buvo daroma dėl žmogaus, dabar dėl pelno, biznio, konkurencijos. Žmogus paskutinėje vietoje. Visos naujausios technologijos, turi paslėptą prasmę: ar tarnauja žmogui, ar tarnauja pelnui( mamonai).



2. Benui
(2013-03-27 16:38:14)
(178.16.34.2) Parašė:

Netrydauk tamsta britvom, bo pasturgalį susipjaustysi, i jokie antibiotikai nepamačys, reiks gysločius su kopūsto lapais dėt :) Amžina panika, amžinas ūbavimas, sąmokslo kralikai galvoj poruojasi- ką beparašytų, tuoj tragiškas komentaras. Sakyčiau, tai tamsta stengiesi iš dūšios, kad silpnesni paskaitytojai gautų širdasmūgį, stogas kad pačiuožtų ar koks insultijus patiestų. Nebereiks anei vakcinų...



1. Benas
(2013-03-27 12:42:01)
(78.62.185.144) Parašė:

Visi skelbia, kad per daug zmoniu planetoje tai jus man pasakykite kaip juos sumazinti? Karai nepadeda tai per vaistus ir valcina yra veiksmingiausia



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras