2020 m. kovo 29 d.

 

A. Butkevičius: „Gėda, kad Tautinių mažumų įstatymo klausimas nėra išspręstas“

6
Paskelbta: 2014-01-10 14:58 Autorius: Naujienų redaktorius
Eltos nuotr.
Eltos nuotr.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius apgailestauja, kad klausimas dėl Tautinių mažumų įstatymo iki šiol dar nėra išspręstas.

Penktadienį lenkiškai radijo stočiai „Znad Wili“ A. Butkevičius kalbėjo, kad šiuo metu laukia Konstitucinio Teismo paaiškinimų.

„Tautinių mažumų įstatymo projektas yra įstrigęs tam tikrų derinimų procedūrose. Tai man kelia nerimą. Šiuo metu laukiu kuo greitesnių Konstitucinio Teismo išaiškinimų. (...) Reikia pripažinti, kad iš dalies yra gėda, jog taip ilgai tęsiasi tokio klausimo sprendimo priėmimas. Bet esu principingai nusiteikęs, kad turi būti aiškiai pasakyta, ką ir kaip galima daryti“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie Lietuvos ir Lenkijos santykius, kuriems šis įstatymas turės įtakos, A. Butkevičius teigė, kad Lenkija yra strateginė Lietuvos partnerė ir jo tikslas yra  išlaikyti kuo geresnius kaimyninius santykius.

„Manau, kad čia yra per daug politikavimo, kuris neprisideda prie dviejų šalių santykių gerinimo. Vis dėlto aš nesakau, kad jie yra blogi, bet galėtų būti ir geresni“, – pripažino jis.

Paklaustas, ar pats padarė viską, kad šis klausimas kuo greičiau būtų išspręstas, A. Butkevičius teigė, jog stengiasi daryti viską, ką gali.

„Aš tikrai nesu abejingas. Mano priekaištas sau yra tik toks, kad norėjau, jog šis sprendimas būtų priimtas greičiau. Padariau labai daug, tačiau neturiu teisės nurodyti Konstituciniam Teismui. Kai kurių teisėjų prašiau, kad būtų greičiau išaiškinta. Prašiau ir teisingumo ministro (Juozo Bernatonio – Elta), kad greičiau susiderintų su Valstybine lietuvių kalbos komisija ir pateiktų vieną ar kitą išvadą“, – tikino A. Butkevičius.

Premjeras tikisi, kad įstatymo projektai bus pateikti Seimo pavasario sesijoje – kovo mėnesį.

Tautinių mažumų įstatymo nuostatose yra parašyta, jog tose vietovėse, kur gyvena daug tautinių mažumų atstovų, institucijose ar įstaigose šalia lietuvių kalbos būtų vartojama ir tos tautinės mažumos kalba.

Šiuo metu už tokius dalykus yra baudžiama piniginėmis baudomis. Šalčininkų rajono administracijos direktoriui neseniai buvo skirta rekordinė – didesnė nei 40 tūkstančių litų – bauda.

Ministras Pirmininkas teigė buvęs „šokiruotas“, kai išgirdo šią žinią.

„Šiandien (penktadienį – Elta) turiu susitikimą su Vyriausybės atstovais apskrityse. Šokiruotas buvau dėl to, kad, mano nuomone, buvo perlenkta lazda. Aš negaliu daryti įtakos teismams ir galbūt man, užimančiam tokias pareigas, negražu kritikuoti teismus. Bet kai palygini kitus sprendimus tam tikrais klausimais ir matai, kokios yra sumos... Manau, kad čia yra didžiulis lazdos perlenkimas ir įtampos santykiuose kūrimas. Reikia vadovautis sveika logika“, – sakė jis.

Eltos, „ekspertai.eu“ inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
6. strasburas
(2014-01-10 21:23:54)
(78.60.152.245) Parašė:

Pirmiausia politikams ( o ypač Premjerui) siūlyčiau sveiku protu vadovautis, o ne laukti, kas bus pasakyta KT, kaip reikia elgtis. ES ir Vakarų pasaulis, vertindamas tautines mažumas bei saugodamas kaip tautinės kultūros reliktą nuo išnykimo, joms taiko tautinių mažumų įstatymus. Tautinėms bendrijoms toks įstatymas netaikomas, jų kultūrinio paveldo (pav. kalbos) išnykimui joks pavojus negresia, nes yra to paveldo saugotojos – tautinės valstybės už tos valstybės, kurioje gyvena bendrija, ribų. Iš tikrųjų tautinė mažuma valstybėje yra tautinė-etninė grupė, kuri neturi pasaulyje savo tautinės valstybės (Lietuvoje – karaimai, totoriai, romai ir kt.), o tautinė bendrija valstybėje yra tautinė-etninė grupė, kuri už valstybės ribų turi savo tautinę valstybę (Lietuvoje – rusai, lenkai, žydai, vokiečiai, ukrainiečiai ir kt.). Todėl pastarosioms tautybėms taikytini Tautinių bendrijų įstatai, o ne Tautinių mažumų įstatymas. Lietuvos lenkų pretenzijos sau taikyti Tautinių mažumų įstatymą ir tuo pelnyti išskirtines privilegijas yra absurdiškas nesusipratimas, tuo sukeliantis nuostabą ir ES.valstybėse. Tai turėtų suvokti ir įsisąmoninti įstatymų leidėjai ir įstatymų vykdytojai.5. Kapsas
(2014-01-10 19:35:12)
(78.157.74.1) Parašė:

Pritariu dr. Ramanauskui: Europos sąjungos mastu tautinė esame mes - lietuviai, lenkai nėra jokia tautinė mažuma. Be to didžioji save lenkais laikančių viso labo tik nutautėję lietuviai, - atseit jei lenkas, tai jau "pan".4. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com
(2014-01-10 19:07:11)
(69.47.157.235) Parašė:

Na ponui Butkeviciui ko gero elementariausi zodziai lietviu kalboje yra NESUPRANTAMI! Lenkai nera jokia tautine mazuma, koks pusprotis taip gali galvoti.... tai 40 milijonu tauta Europoje... o skelbiasi tautine mazuma!!! Jie yra didzialenkiai sovinistai, o ne tautine mazuma. Tautine mazuma tai nepriklausomai nuo zmoniu skaiciau yra tie, kurie NIEKUR pasaulyje neturi savo VALSTYBES! Jais gali buti karaimai, krymo totoriai, ir kas dar??? Lenkai jais tikrai negali buti. Lenkai nera tautine mazuma - lenkai yra Lietuvos OKUPANTAI ir jau daugiau nei 90 metu neisveda savo susmirdusios kariaunos is okupuotu ir aneksuotu Lietuvos teritoriju - Seinai, Punskas, Balststoge, Vygriai ir tt. Vyriausybe , kuri bendradarbiau ja su OKUPANTU yra KOLOBORANTINE!!! Lenkai Lietuvos valdzioje yra NETEISETAI, nes neperzenge 7 procentu barjero skirto koalicinems gaujoms!3. Antas
(2014-01-10 18:07:03)
(84.240.6.31) Parašė:

Butkevičiau, šalia lito sunaikinimo, žemės pardavimo užsieniečiams įteisink dar ir lenkų kalba kaip valstybinę - tai bus paskutinė vinis į Lietuvos karstą.2. audral
(2014-01-10 16:02:56)
(78.60.180.68) Parašė:

Premjere,tai jums turetu buti geda,nes neskiriate kas yra tautines mazumos, o kas bendrijos...Issiaiskinkite pats ir tuos,kurie jus supa!Antra vertus,jus neturite teises pakeist Liet.Konstitucija,atsikvosekit,pagaliau!1. Darijus
(2014-01-10 15:14:19)
(194.154.216.89) Parašė:

Gėda, kad Lietuva turi tokį premjerą, kuris be teismo išvadų, neturi savo nuomonės. O šokiruotis sugeba.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras