2024 m. balandžio 23 d.

 

250 pasaulio miestų protestavo prieš "Monsanto"

9
Paskelbta: 2013-05-27 14:45 Autorius: Erika Drungytė | ekspertai.eu

Gegužės 25 dieną daugiau kaip 50 valstybių buvo organizuoti protestai, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 2 milijonai žmonių, palaikantys judėjimą „Žygis prieš „Monsanto“ ("March against Monsanto"). Protestuotojai aiškiai suformulavo savo reikalavimus: „Mes turime teisę žinoti, ką valgome“, „GMO pragarui – ne!“, „Dešimt „Monsanto“ įkurtų korporacijų valdo ½ pasaulio sėklų pardavimo. Nebijokite, mes galime jais pasitikėti “, „Išgelbėkim bites“, „Monsanto" nuodija milijonus nuo 1901“, „Monsanto + Kongresas = maisto mafija“, „Tai žemė, ne imperija“ ir t. t. Biotechnologijų gigantas „Monsanto“ kaltinamas dėl daugybės sveikatos problemų, grėsmių aplinkai ir dėl didžiulės politinės korupcijos. Ši korporacija kasmet Amerikos kongreso lobiavimui skiria milijonus JAV dolerių. Korporacija kaltinama naikinanti ir žmoniją, ir gamtą. Ji neleidžia ūkininkams augintis sėklų patiems, perėmusi visą sėklų kontrolę ir pesticidų gamybą. GMO augalai kelia grėsmę švarioms kultūroms, o pesticidai nuodija vabzdžius. Jau dabar skaičiuojamai masiškai nykstančios įvairių vabzdžių apdulkintojų rūšys ir žūstančios bitės, taigi nyksta ir paukščiai. Taip išardoma natūrali gyvybės grandinė, o pasekmės bus katastrofiškos visai žmonijai.

Judėjimą vasario mėnesį pradėjo viena JAV Jutos valstijoje gyvenanti moteris Tami Kanal, auginanti du mažamečius vaikus. Ji teigia, kad daugybė maisto produktų gamintojų, kurių produkcija skirta vaikams, nenurodo, kad naudoja grūdus ar daržoves su GMO. Tai ir mums gerai žinomas "Kellogs", "Froot Loops" bei kitos kompanijos. Į moters kvietimą stoti į kovą su „Monsanto“ per 4 mėnesius atsiliepė 10 milijonų žmonių.

„Monsanto“, savo veiklą pradėjusi 1901 metais kaip chemijos pramonės įmonė, kaltinama padėjusi Amerikai organizuoti cheminio ginklo panaudojimą Vietnamo karo metu. Jos gaminys „Agent Orange“ nužudė ar suluošino daugiau kaip 400 tūkstančių žmonių ir sukėlė apsigimimus daugiau kaip 500 tūkstančių vaikų.

„Monsanto“ cheminius produktus ir toliau tiekia Amerikai bei visam pasauliui. Pagarsėjęs jos produktas „Roundup“ sukelia Parkinsono, Alzheimerio ligas, autizmą ir vėžį. Iškelta ne viena byla šiai korporacijai, kai ūkininkai kreipiasi į teismus dėl sveikatos sutrikdymų, atminties praradimo, neurologinių problemų.

Korporacijos, kurios bendrosios pajamos iki 2012 metų pabaigos siekia 2 bilijonus 940 milijonų, atakuoja pavienius ūkininkus, teikdama ieškinius teismams ir kaltindama tuo, kad ūkininkai užsiaugina motininių augalų sėklai. Sutartyse, kurias pasirašo ūkininkai, korporacija draudžia auginti sėklinius augalus ir reikalauja pirkti tik iš vieno šaltinio. Padidinusi herbicidų „Roundup“ kainas, korporacija padidino ir savo pelną.

"Monsanto" nuolat pažeidinėja antimonopolinį įstatymą ir jos veikla laikoma antikonkurencine, tačiau JAV teisingumo departamentas iškeltą bylą prieš „Monsanto“ tyliai nutraukė.  „Monsanto“ kontroliuoja didžiausių sėklų bendrovių veiklą, supirkdama jų produkciją, tačiau JAV nekeičia konkurencijos įstatymų, galimai dėl šios korporacijos įtakos.

Būtent „Monsanto“ varžosi su kitomis stambiausiomis pasaulio korporacijomis, kurios ketina kontroliuoti vandens tiekimą. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija paskelbė, kad iki 2030 metų pusė pasaulio gyventojų gyvens vandens nepritekliaus sąlygomis, todėl taip svarbu kontroliuoti vandens gavybą ir privatizuoti vandens šaltinius. Dėl gyventojų skaičiaus augimo vandens poreikis bus 40 procentų didesnis, nei realūs jo gavybos dydžiai. Privačios kompanijos jau kontroliuoja 5 procentus žemės vandens. Bet dabar vyksta spartus vandens šaltinių privatizavimas, ir viena stambiausių supirkėjų yra „Monsanto“ korporacija, kuri, pesticidais ir įvairiomis cheminėmis medžiagomis užnuodijusi daugelio valstybių vandenis, ėmėsi jį filtruoti ir jau švarų pardavinėti vietos gyventojams.

Amerikos maisto ir vaistų administracijai pavesta užtikrinti maisto, tiekiamo amerikiečiams, saugumą. Bet joje dirba buvę „Monsanto“ vadovai. Tai aiškus interesų konfliktas. Tačiau baisiausia yra tai, kad neseniai JAV Kongresas ir prezidentas pasirašė įstatymą, kuris buvo pavadintas „Monsanto“ apsaugos įstatymu“. Be kitų dalykų, naujasis įstatymas apsaugo „Monsanto“ genetiškai modifikuotų sėklų pardavimą, kurį buvo sustabdę teismai. Barackas Obama kovo 29 dieną pasirašė šį įstatymą, kuriame yra tekstas, nurodantis Žemės ūkio skyriui „nepaisant jokių teisės nuostatų nedelsiant išduoti laikinus leidimus tęsti GMO sėklų naudojimą ūkininkų ar gamintojo („Monsanto“) prašymu“. Net jei teismas nustatė, kad tokie augalai kenkia žmonių sveikatai, skyrius privalo leisti augalus sėti ir auginti.

„Monsanto“ niekaip neprisideda prie pasaulio išmaitinimo, bet ardo tradicinę žemdirbystę, naikina privačius ūkius, didina taršą pesticidais, užsiima lobizmu ir politine korupcija, naikina atskiras augalų rūšis, vabzdžius. Dėl jų veiklos padidėjo žmonių sergamumas įvairiausiomis ligomis, įskaitant vėžį.

Pietų ir Šiaurės Amerika, Naujoji Zelandija, Turkija, Šveicarija, Švedija, Ispanija, Slovakija, Slovėnija, Serbija, Škotija, Rusija, Rumunija, Portugalija, Norvegija, Nyderlandai, Malta, Makedonija, Italija, Airija, Islandija, Vengrija, Vokietija, Prancūzija, Suomija, Didžioji Britanija, Kroatija, Kipras, Čekija, Bulgarija, Belgija, Austrija, Australija, Izraelis, Pietų Korėja, Japonija, Indonezija, Indija, Senegalas, Pietų Afrika, Nigerija, Egiptas. Šių šalių aktyvistai stoja į kovą su monopolininke „Monsanto“. Šiuo metu įsiregistravusios daugiau kaip 430 pasaulio miestų aktyvistų grupės kyla į pasaulinę kovą su „Monsanto“ vykdoma žmonių ir gamtos naikinimo programa.

http://www.alternet.org/, www.march-against-monsanto.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. Vajė
(2013-06-01 00:21:20)
(78.60.62.254) Parašė:

O kur Lietuva, kodėl jos šiame sąraše nėra? Ko mes bijom, kodėl neinam į gatves??? Taip ir užlips ant galvos... Ką daryti???



8. Andrius
(2013-05-30 20:51:15)
(82.35.172.127) Parašė:

Nieko keisto tame, kad dauguma masines medijos nieko apie tai neskelbe. Pavyzdziui UK, nei BBC, nei Ch4, nei ITV nepralemeno nei zodelio ir nesunku suprasti kodel. Sitos temos yra nepopuliarios. Kaip zinia Monsanto yra senai sukurta kompanija, turi ilga istorija it tas faktas, kad ji pirmauja pasaulyje, aiskiai byloja apie jos rysius ir itaka JAV valdanciosioms dinastijomis. Ne paslaptis, kad uz Monsanto stovi ir CZV ir FTB ir BlackWater... Taip kad kovojame su vienu ir tuo paciu drakonu...



7. ghg
(2013-05-28 12:46:28)
(84.240.51.139) Parašė:

Taip, pritariu - GMO - NE! Pasaulis bunda. Žinome, kas ta MONSANTO ir kokie jos ryšiai su Amerikos FDA ir pan. Čia tik laiko klausimas, tik įsileisk, įkiš koją tarp durų, neiškrapštysi. Mes jiems čiabuviai su nesutvarkyta įstatymų baze ir neinformuotais žmonėmis.



6. ghg
(2013-05-28 12:40:12)
(84.240.51.139) Parašė:

Ar teisingai supratau, bet, atrodo, kad CNN VISAI tokios reikšmės įvykio, liečiančio ir ateities žmonių gyvenimą, NEINFORMAVO joikiais pavidalais. TYLA. ???



5. Hm
(2013-05-28 11:48:59)
(84.15.118.78) Parašė:

Keista, bet nei delfis nei 15min, nei lrytas apie tai neraso



4. Darius
(2013-05-28 00:24:03)
(158.129.206.227) Parašė:

Dėl genetikos modifikavimo turiu dvejopus jausmus. Iš vienos pusės, tai yra itin gera mokslo šaka, kuri realiai leistų pritaikyti augalus ir gyvybes prisitaikyti įvairiose situacijose. Tačiau iš kitos pusės - kas šiuo metu yra daroma. Tai yra ne mokslo šaka, o gamtos naikinimas. GM augalai yra atsparūs glifosatui... Trumpai tariant - atsparūs tam, kas normaliomis sąlygomis sunaikina augalus. Vienintelis pliusas - nereikia išrauti piktžolių iš laukų. Kitais atvejais - abejotina maistinė vertė, nepakitęs ar sumažėjęs derlius, didesnė kaina (sėklos autoriniai mokesčiai, valstybės subsidijuoja tokius "ūkininkus", kadangi negalimas ar stipriai apribotas eksportas), žala aplinkai ir t.t. GM kolkas turėtų būti auginama tik uždarose erdvėse, pvz. šiltnamiuose, laboratorijose ir itin atšiauriose vietovėse, kol nėra sugebama kontroliuoti DNR. Ir bendru atveju - kovoti su tokiom korporacijom, nes išteklių privatizavimas ir monopolio sudarymas veda prie gyvenamosios vietovės naikinimo.



3. kažką
(2013-05-27 23:08:35)
(78.62.91.160) Parašė:

reikia daryti ir pas mus, nes kaimuose žmones jau maudosi glifosate. Žemės pūdymavimą jau beveik pamiršo.Nupurškia pievas "rundapu", po poros savaičių jau aria ir sėja.Kaimynas šitaip "išpūdymavęs" žemę užsodino braškėmis, dar papurškinėja glifosatu, kad žolės neaugtų, ir tomis uogytėmis maitina savo mylimas anūkėles.Mūsų žmonės tamsūs,reikia brukti jiems informaciją visomis priemonėmis ir per visus galus.



2. Laisvoji Banga
(2013-05-27 21:00:25)
(78.57.234.232) Parašė:

,,PIRMADIENĮ, gegužės 27 dieną, 21-23 val. Laisvos Bangos eteryje TIESIOGINĖ Rolando Paulausko laida apie įtartinas EUROPINES ''VERTYBES'' kurias taip bruka Vakarai....'' jungiam;



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras