2020 m. liepos 2 d.

 

„Vilmorus“ makaronai

35
Paskelbta: 2013-10-21 23:44 Autorius: Liudvikas Jakimavičius | ekspertai.eu
„Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. Nuotr. Eltos
„Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. Nuotr. Eltos

Praėjusį savaitgalį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ paskelbė apklausos rezultatus. Tyrimas vyko spalio 4–14 dienomis.

Rezultatus interpretavo didžiausias valstybės dienraštis „Lietuvos rytas“, matyt, jo užsakymu ir buvo vykdomas tyrimas, nes, kaip įprasta, tyrimų centras užsakovo nenurodo.

Tyrimai kaip įprasta – nieko naujo. „Šalies veikėjų lentelės viršūnėje – viskas po senovei. Pirmojoje vietoje – prezidentė Dalia Grybauskaitė, antrojoje – socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius, o rezultatų svyravimas, palyginti su rugsėjo pradžia, yra galimos paklaidos ribose. Tiesa, padaugėjo piliečių, kurie, vertindami Vyriausybės vadovo veiklą, pasirinko atsakymą „sunku pasakyti“.

Nedaug pakitimų ir partijų rikiuotėje. Toliau įtikinamai pirmauja socialdemokratai, tolokai nuo jų atsilikusios žengia dar dvi valdančiosios partijos „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“, o ketvirtojoje vietoje atsidūrė opoziciniai konservatoriai, kurie prieš mėnesį buvo antri.

Ko gero, ne vienas skaitytojas sutriks šiandien neradęs, kaip visuomenė vertina Darbo partijos laikinąją vadovę, naująją Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę. Bet stebėtis neverta. Mat ši politikė aukšta pareigūne staiga tapo spalio 3-iąją, kai apklausos klausimynas jau buvo parengtas“, – rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Neakylam skaitytojui pastarasis „Lietuvos ryto“ tekstelis prasprūstų pro akis, kaip ir kiti rutininiai visokių apklausų skelbiami rezultatai, jei ne paskutinė pastraipa.

Verta pakomentuoti įprastą tyrimų centro „Vilmorus“ klišę apie „rezultatų svyravimus galimos paklaidos ribose“, dėl kurių stebėtis neverta, mat „ši politikė aukšta pareigūne staiga tapo spalio 3-iąją, kai apklausos klausimynas jau buvo parengtas“. Ne apie L. Graužinienę čia kalba ir ne apie V. Uspaskichą.

Šioje citatoje yra reikšmingos kelios kitos detalės, daug ką pasakančios apie panašius sociologinius tyrimus, tyrimų metodikas, klausimynus ir gaunamus rezultatus.

Aiškėja, kad tyrimą atliekantieji patys iš anksto sudaro aukštų pareigūnų pavardžių sąrašą ir tą savo sąrašą pateikia respondentams. Tarkime, jei koks nors pilietis V. Gailius šiandien nėra „aukštas pareigūnas“, jis į tokį „Vilmorus“ sudarytą sąrašą ir nepatenka, taigi politikų paradigmoje tokio nėra ir negali atsirasti, nors atsiranda tokių (taip pat šiandien neužimančių valdžios piramidėje jokių postų), kuriuos tyrimų centras nuolatos į sąrašą įtraukia ir respondentams bruka nežinia kieno pageidavimu.

Taip kuriama iškreipianti politinę tikrovę regimybė. Toje tikrovėje veikia tam tikri inercijos dėsniai ir užsakovo kartais tik gudraus tyrėjo numanomi pageidavimai gauti norimą rezultatą.

Beje, ekspertai.eu savo lankytojams irgi buvo paskelbę keletą klausimynų sociologinių tyrimų klausimu. Rezultatai pasirodė šokiruojantys. Primename:

Suprantama, mes nesirinkome 1000-io nuolatinių respondentų, neva objektyviai atspindinčių visuomenės sanklodą ir su maža paklaida – visuomenės nuomonę. Bet pripažinkime, kad mūsų portalo aktyvūs lankytojai – tikrai ne marsiečiai. Nieko nepadarysi, kad „Vilmorus“ ir „Lietuvos ryto“ makaronai jiems atrodo nevalgomi.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
35. Vil morg
(2013-10-23 22:43:58)
(78.62.244.87) Parašė:

Kabindami makaronus,pakabina nemazai makaronu valgytoju.Netikiu jokiais reitingais.Tuo isitikinau,kai sulaukiau skambucio,o paklausus mano gyvenamosios vietos,pasake - atsiprasome ir klausimu neuzdave.Nu zinote,periferija netinkama.Kvailiu reikia ieskoti kitur,kad prikabintu kuo daugiau makaronu.Leidzia tas vilmoras dumu uzdanga ir tiek.34. juokas
(2013-10-23 14:45:30)
(84.32.122.210) Parašė:

o kodel taip yra? ar kas gali atsakyti?33. Tomas J.
(2013-10-23 12:58:04)
(184.105.144.3) Parašė:

Argi galime tikėti "Vilmorus"? Tai juokdariai..! 2003 m., iškart po Pakso išrinkimo Prezidentu, Vilmorus nežinau kokiu tikslu atliko apklausą ir sužinojo, kad Prezidento rinkimuose dalyvavo 76 % (!) Lietuvos rinkėjų! (Po rinkimų, kai jau buvo tiksliai žinoma ir VRK paskelbta, kiek rinkėjų dalyvavo - tada Vilmorus sugalvoja APKLAUSOS būdu sužinoti tą patį!). Parašiau tada laišką į Vilmorus ir paklausiau: ar tiesa kad tokią apklausą tikrai darė ir tokius keistus rezultatus gavo (nes pagal VRK dalyvavo ne daugiau 53%)? Vilmorus atsakė: "Patvirtinu, kad toki rezultata gavome. Kodel taip gavome - atsakymo neturiu. Gal respondentai sake netiesa? Gal but. Taciau atsakydami uz ka balsavo - atsake visiskai teisingai." ir t.t. "Pasirašo Su pagarba- Vladas Gaidys" .. - Taigi patys suprantate Vilmorus gaunamų rezultatų patikimumą, tikslumą... Jie nuo realybės gali skirtis.. 76-53 = 23-imis procentais. Taigi jei Vilmorus rašo "Antrajame rinkimų rate Grybauskaitės pergalė prieš Butkevičių nebūtų tokia užtikrinta: dabartinė šalies vadovė antrame ture surinktų 47,3 proc. balsų, A.Butkevičius – 30,3 proc." - gal realybėje Grybauskaitė surinktų tik 24,3 proc.? Kad aš tikėčiau kažkokiu žmogumi ar įmone - tam reikia kad jie savo patikimumą man įrodytų. Aš neturiu įrodymų kad "Vilmorus" ar "Baltijos tyrimai" yra patikimi.32. IKX
(2013-10-23 12:13:45)
(195.14.168.6) Parašė:

Kad tai makaronai gali piktintis nomenklatura ir politiniai banditai su savo vedliu , deja brukama pagal jozefa gebelsa propaganda tokiu makaronu pavidale puikiai sugromuluojama versiu bandos kuria veliau nuvelka prie balsavimo urnu mosikuodami panoseje skalbimo milteliais, konservuotais agurkais arba alumi, liudna realybe deja !31. aiskutis
(2013-10-23 11:50:01)
(87.247.107.203) Parašė:

senai aisku kad visokios apklausos tai kabinami makaronai liaudziai. ir be apklausu aisku kad prezidente siandien nepopuliari ir nereikiameluoti. na bet zmones ta supranta. be to nereikia tu vilmorusu... paklausykite ka zmones kalba gatvese ir viskas bus aisku kur kieno populiarumas.30. Jurgis
(2013-10-23 11:44:42)
(5.20.52.103) Parašė:

O ir gaideliui reikia lesti. Čia, kaip ir visoje Lietuvos žiniasklaidoje, objektyvumo nė su žiburiu nerasi. Tik kodėl niekas nepatikrina rezultatų internetiniu arba telefoniniu būdų?29. w
(2013-10-23 09:09:53)
(84.15.190.116) Parašė:

Tos apklausos vyksta vasaros 5 ligoninėje: išdalinami ligoniams pulteliai ir rodomos Grybauskaitės, Butkevičiaus ir kitų šviesulių nuotraukas. Fone skamba daina - Gyvenam vis geriau. Tie ir spaudo.28. vis ka darykite atvirksciai
(2013-10-22 23:02:41)
(162.226.66.39) Parašė:

niekada nerinkite,kas dabar valdzioje niekada isskyrus drasiecius ir bus rezultatas ,bukit tvirti ir mastykit niekada pamirskit urodusParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras