2024 m. balandžio 19 d.

 

„Tyrimas“ atskleidė kodėl geriama? Alkoholio pramonė atsisakys neveikiančios reklamos?

7
Paskelbta: 2016-06-27 12:01 Autorius: Prof. Aurelijus Veryga

Ar geriate, nes matote alkoholio reklamą? Ir, o stebukle, tik 3 proc. nurodo, kad alkoholį vartojo, nes pamatė patrauklią alkoholio reklamą, skelbia „tyrimas“ (http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/tyrimas-atskleide-kas-lietuvius-skatina-vartoti-alkoholi-rezultatai-nustebino.d?id=71639496). Tiesa tyrėjai dar įvardina ir 0,2 procento, kuriuos sieja su spontanišku alkoholio vartojimu po reklamos.

O dabar nuo pradžių. Mano paminėtas DELFI publikuotas straipsnis neturi autoriaus…  Neturi ir užsakymo numerio… Teigiama, kad tyrimą atliko „Spinter tyrimai“. O kas tyrimo užsakovas ir mokėtojas? Žodžiu susigaudykite patys, kas ir kodėl staiga sugalvojo per vieną „reprezentatyvią“ apklausą išsiaiškinti kodėl mes tiek geriame. Kaip paprasta. Apklausi žmones ir sužinai, kad reklama beveik neturi įtakos vartojimui, kad alkoholį pradeda vartoti nepilnamečiai ir pan.

Tačiau tik retas žinos, kad „tyrimas“ atsirado ne šiaip sau, ir jo užsakovai slepiami taip pat ne be priežasties. O ir autorius nenurodytas, kad nebūtų galima pasiskambinti ar pasiteirauti dėl metodikos ir kitų svarbių dalykų. Tyrimas atsirado būtent tada, kai Seime vėl svarstomi klausimai dėl alkoholinių gėrimų reklamos draudimo. Ir, kadangi tikri moksliniai tyrimai nepadeda alkoholio gamintojams kvailinti politikų, atsirado poreikis pasidaryti „savo tyrimą“. Straipsnyje teigiama „Mat alkoholio reklamos draudimo šalininkai būtent reklamą įvardija kaip svarbiausią vartojimą skatinantį veiksnį.“ Šis sakinys ir nusako tikrąjį tyrimo ir straipsnio tikslą: sukelti abejones moksliniais tyrimais ir bandyti įtikinti alkoholio reklamos „nekaltumu“.

Taigi, kelios įžvalgos, ką vis tik nustatė tyrimas. Pirmiausia tai vaikų alkoholio vartojimas. Kam reikėjo kartoti tokį tyrimą, jei jau nuo 1994 metų Lietuva dalyvauja HBSC tyrime, kuriame vertinama vaikų elgsena, taip pat ir alkoholio vartojimas. O jaunas vartojimo amžius nėra jokia naujiena. Atvirkščiai, jis yra viena iš priežasčių, kodėl siūloma drausti alkoholio reklamą, nes moksliniai tyrimai aiškiai rodo, kad alkoholio reklamą matantys vaikai anksčiau pradeda vartoti alkoholinius gėrimus ir jau vartojantys tą daro intensyviau.  Taigi, DELFI skelbiamas tyrimas, dar kartą konstatuodamas, kad alkoholį pradeda vartoti vaikai, tik dar kartą patvirtino, kad reklama savo įtaką Lietuvoje padaro.

O ką domina dar detalesni tyrimai, siūlau paskaityti eurocare.org.

Dar daugiau, jei pažiūrėsime į paskutinio mokslinio, o ne alkoholio gamintojų tyrimo duomenis, tai pamatysim, kad mūsų paaugliai yra tarp lyderių pagal girtumus (162 psl.).

Kaip galima suprasti, tiriamųjų buvo prašoma įvardinti aplinkybes ar jų numanomas priežastis, dėl ko jie vartoja alkoholį. Ir tarp atsakymu minimi tokie dalykai, kaip šventė, kaip susitikimas su draugais, alkoholis, kaip bendravimo dalis, pasilepinimas ir t.t. Nuostabu. Būtent šios žinutės, jei atliktumėte alkoholio reklamos turinio ir žinučių analizę dažniausiai ir komunikuojamos. Taigi tyrėjai atrado, kad žmonės puikia prisimena alkoholio reklamoje komunikuojamas žinutes ir jas jau įvardina, kaip savo pasirinkimus. Ir tai „nėra reklamos poveikis“.

O dabar jau labai rimtai. Tiek alkoholio, tiek kitų prekių reklamos efektas nevertinamas tokiais „tyrimais“. Tą Spinter tyrėjai turėtų žinoti, bet už pinigus matyt galima ir dėl metodikos užsimerkti. Tokie „tyrimai“ galėtų padėti atskleisti prekių ženklų žinomumą, matytas reklamas, bet ne jų poveikius, nes tokiu atveju vertinama ne tai kas ką mano, o tai, kaip žmogus paskui elgiasi. Juk yra esminis skirtumas ar aš manau, kad eičiau tarnauti į kariuomenę nuo to ar aš iš tikrųjų ten einu. Taip pat ir su alkoholio vartojimu.

Nepaisant visų alkoholio gamintojų manipuliacijų, alkoholio reklamos draudimas yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas, kaip viena efektyviausių priemonių, mažinant alkoholinių gėrimų suvartojimą.

Taip pat tenka tik apgailestauti, kad viešoji komunikacija naudojama ne visuomenės švietimui, bet bukinimui pačiu primityviausiu būdu, manipuliuojant tyrimais, net nenurodant autorių ir užsakovų ir pan. Keista, kad tokiais straipsniais bandoma nuneigti visa komunikacijos ir rinkodaros mokslų šaka, kuri ir gilinasi į tai, kaip reklama veikia, kaip padaryti ją efektyvesne ir pan. Net juokinga, kad bandoma nuneigti tai, kas parašyta daugybėje reklamos vadovėlių, o bazinius principus žino vos tik pradėję studijuoti studentai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. gerbiami komentatoriai
(2016-07-06 17:01:34)
(86.38.13.124) Parašė:

Jūs giliai klystate. Lietuva pirmauja pagal alkoholio suvartojimą. Tačiau-trečdalis Lietuvos dirba už minimalią algą ir parduotuvės alkoholio neįperka,trečdalis Lietuvos- pensininkai, alkoholio neperka. Lieka trečdalis-seimūnai ir valdžiagyviai. Juos reklama veikia ir jie gėdijasi, jei kokio gėrimo dar neragavę. Taigi oficiali statistika, tai seimūnų ir valdžiagyvių bei jų šeimos narių alkoholio vartojimo rekordai pasaulyje. Ir tai vienintelis jų nuopelnas Lietuvai. O smulkmė, kuri vartoja kontrabandinius gėrimus ir rūkalus-statistikoje neatsispindi. Tad verslininkai ir verčiasi per galvą, kad kurti ir reklamuoti naujus gėrimus, o valdininkai skuba kurti darbo grupes ir gerai apmokamas darbo vietas, kad padidinti alkoholio vartojimą. O kaip kitaip jūs galite paaiškinti tai,jog seimo nariai nežino, kokius vakar priėmė įstatymus? Taigi smegenėlės neverda, vis galvoja, kuo čia sveikatą pataisius.



6. velesas
(2016-07-01 14:26:17)
(89.116.238.41) Parašė:

Žmonės baltieji, ir kodėl Jūs tokie naivūs? Kam dar veltui diskutuojate, jei ir arkliui aišku, jog ta "grynoji" gėrimų reklama (klipai ir pan.) tikrai nieko nekeičia. O jų užsakovų tikslai visiškai kiti. Tiesiog, tai įteisintas, visai atviras ir absoliučiai legalus mokestis, tipo, kyšis televizoriams, radijoms, laikraščiams, portalams ir kitoms masinio zombinimo priemonėms Taškas



5. patariu atsisakyti
(2016-07-01 14:21:24)
(78.62.8.18) Parašė:

tiksliai,kam veltui pinigus metyti reklamai :)? geri komentatoriu pastebejimai del filmu.



4. lietuvis, LR pilietis
(2016-07-01 14:06:40)
(188.69.223.193) Parašė:

Jei reklama neveikia, tai kam alkoholio gamintojai ją užsako? Kam švaisto pinigus tam kas teturi tik 3 proc. įtakos? Ką alkoholio pramonės atstovai yra idiotai? Mąstantys supranta, kad kapitalistai begėdiškai meluoja, jie parduos alkoholį net vairuotojui nepaglvodami, kad jis būdamas girtas suvažinės jo vaikus arba jį patį.



3. afla,
(2016-06-28 12:56:07)
(84.15.186.192) Parašė:

reklama turi įtakos, bet ne tokį kokį piešia ponas Veryga. Degradams nusispjauti į tas reklamas. Prie jaunimo pritraukimo vartoti alkoholį labiausiai prisideda filmai, ypač jankių policnikai po budėjimo eina į kabaką ir geria daugiau nei kacapų legavai. Svarbiausia aplinka, užimtumas, įpročiai po kiekvieno darbo, sandorio įkalti. Nereikia kalbėti išvis apie 100% blaivybę, nes tai kvepia tuo pačiu kaip kvietimas įlipti į dangų virvinėmis kopėčiomis. Veryga man panašus į tokį pilietį.



2. Ka darytis u filmais vaikams skatinanciais gerti, rukyti...?
(2016-06-27 17:22:55)
(88.216.97.38) Parašė:

Tai, kad tos alkoholio ir cigareciu reklamos pilna filmuose vaikams ir netik reklamos alkoholiui, bet ir skatynimu tai vartoti pasitelkus vaiku ir paaugliu herojus, "autoritetus... Ka su tuo daryti? Jei alkoholio reklamini klipa galima uzdrausti tai filmu aplamai niekas necenzuruoja.



1. A
(2016-06-27 15:21:32)
(46.249.171.27) Parašė:

Jeigu, anot šnapso pramonės atstovų, alkoholio reklama neveikia, tai galima teigti, kad ir visos kitos reklamos neveikia taip pat. Tuomet labai įdomu būtų išgirsti jų atsakymą į klausimą - tai kuriems gi galams jie ją užsako ir moka didelius pinigus už gamybą bei transliavimą ir t.t.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras