2020 m. birželio 2 d.

 

Savivaldos rinkimai Estijoje: Centro partijos pergalę lėmė rusakalbių aktyvumas ir estų abejingumas

Paskelbta: 2013-10-21 21:04 Autorius: ekspertai.eu

Estijoje toliau skaičiuojami sekmadienį vykusių savivaldos rinkimų rezultatai. Išankstiniais duomenimis, juos laimėjo Centro partija, kuri visoje šaltyje gavo 32 proc. balsų. Konservatyvioji Tėvynės ir „Res Publica“ sąjunga (IRL) liko antroje vietoje, surinkusi 17,2 proc. balsų, trečia – Reformų partija, gavusi 13,7 proc. balsų, o Socialdemokratų partija – ketvirtoje vietoje, turinti 12,5 proc. balsų. Iš viso rinkimuose dalyvavo 58 proc. rinkėjų.

Centro partija triumfavo sostinėje Taline, Narvoje ir Kohtla Jervėje, o konservatoriai – Tartu, Viljandėje ir Paidėje. Centristai laimėjo tuose rajonuose, kuriuose žymus rusakalbių piliečių skaičius. Taline Centro partija surinko daugiau rinkėjų balsų nei visuose kituose miestuose kartu sudėjus.

Kovoje dėl Talino mero posto daugiausia balsų (39 932) surinko dabartinis miesto meras, politikos senbuvis, Centro partijos pirmininkas Edgaras Savisaaras, jis savo partijos pergalę su rekordiniu balsų kiekiu pavadino „istorine“.

Nesėkmingai rinkimai susiklostė rinkimų aljansams ir nepriklausomiems kandidatams. Pavyzdžiui, geriausiai pasirodę politikos naujokai, rinkimų sąjunga „Laisvas Talino pilietis“, sostinėje neperžengė rinkimų barjero. Sąjungos atstovė Brit Kirby skundėsi, kad pradinės pozicijos rinkimų aljansams ir partijoms buvo nelygios: „Partijos gauna paramą iš valstybės biudžeto, Centro partija nusprendė save įpiršti rinkėjams dar ir pinigais iš Talino biudžeto. Mūsų rinkimų aljansas turėjo apsieiti su dviem dešimtimis tūkstančių eurų ir ribotais žmogiškaisiais ištekliais. Jei atsižvelgtume į mūsų galimybes, mes turime didelį rezultatą.“

Tačiau centristų sėkmė Taline nėra tik administracinių išteklių naudojimas. Estai rinkėjai Taline nepanaudojo viso savo potencialo, teigia visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „TNS Emor“ ekspertas Ivaras Woogas. Pasak jo, rugsėjo apklausos parodė rusakalbių norą dalyvauti rinkimuose, o spalį labiau augo motyvacija tarp estų. Tačiau jų dėmesys rinkimams slopo.

„Pažvelgus į bendrą visos Estijos vaizdą, pastebimas įdomus, vertas dėmesio dalykas: ir Taline, kur vėl turės valdžią viena partija, ir daugelyje mažų savivaldybių padėtis yra ta pati – dominuoja ir gauna daugiausia vietų koks nors vienas politinis darinys“, – sakė Estijos administracinės reformos projekto vadovas Sulevas Valnere.

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas savo „Facebook“ paskyroje padėkojo visiems, kurie dalyvavo vietos valdžios rinkimuose. „Didelė dalis rinkėjų, dalyvavusių elektroniniu būdu, dar kartą patvirtina, kad Estija yra šiuolaikinės elektroninės valdžios šalis“, – rašė jis pirmadienį, išreikšdamas viltį, kad kitąmet rinkimuose „matysime daugiau turinio ir mažiau triukšmo“.

Parengta pagal err.ee ir postimees.ee

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras