2020 m. gegužės 25 d.

 

„Mažajame Davose“ pabrėžta atgrasymo naujoms „šaltojo karo“ ir kibernetinėms grėsmėms svarba

2
Paskelbta: 2019-09-05 10:55 Autorius: ekspertai.eu

Krašto apsaugos viceministrai Giedrimas Jeglinskas ir Edvinas Kerza dalyvauja rugsėjo 3–5 d. vykstančiame 29-ajame Ekonomikos forume Krynica Zdrujuje Lenkijoje. Šių metų forumas skirtas temai – „Rytojaus Europa. Ką reiškia „stipri“?“. Daugiau nei 4,5 tūkst. dalyvių ir renginio svečių turi galimybę dalyvauti 6 sesijose ir daugiau nei dviejuose šimtuose viešose ekspertų diskusijose.

Viceministras G. Jeglinskas sesijoje „Kintanti saugumo dinamika – naujos fronto linijos, naujos karinės situacijos“, kurioje buvo diskutuojama apie naujas „šaltojo karo“ grėsmes bei naujas fronto linijos, pabrėžė, kad „svarbu išlaikyti dėmesį strateginiam atgrasymo stiprinimui nesiblaškant ir nepainiojant valstybinio lygmens prioritetų su išvestiniais projektais“.

„Lietuvos nacionalinė saugumo strategija sukasi aplink atgrasymo konceptą, kurį privalome ir toliau stiprinti susitelkdami į tris pagrindines dimensijas: gynybinių pajėgumų stiprinimą, dvišalių santykių ir NATO partnerysčių sutvirtinimą bei tolimesnį šalies pilietinės visuomenės atsparumo grėsmėms didinimą“, – akcentavo viceministras G. Jeglinskas.

Diskusijoje kartu su buvusiu JAV sausumos pajėgų Europoje vadu gen. ltn. Ben Hodges buvo paliesta regioninio saugumo tema. G. Jeglinskas pabrėžė būtinybę stiprinti partnerystes tiek NATO formate, tiek vystant mažesnio formato projektus su Lietuvos strateginiais partneriais.

„Geopolitiniai iššūkiai, vidaus politikos tantros, ekonominis neužtikrintumas, finansinių rinkų svyravimai, socialinė įtampa – visa tai rodo, kad ramybės ir stabilumo laikai dar toli. Tokioje aplinkoje vyriausybės pagrįstai ieško greitesnių „pergalių“ ir veiklos formų, kuriomis galėtų užtikrinti savo išrenkamumą. Koncepciniame lygmenyje, viena tokia pergalė galėtų būti trišalio Lenkijos-Lietuvos-JAV (angl. PLUS – Poland, Lithuania, US) formato institucionalizavimas. PLUS formato simbolis yra istorinis didvyris – Tadeušas Kosčiuška, kurį visos trys šalys pripažįsta, bet dar svarbiau yra tai, kad šio bendradarbiavimo pagrindas yra bendros vertybės ir interesai“, – kalbėjo G. Jeglinskas.

Kalbant apie praktines PLUS galimybes, viceministras minėjo augantį JAV karinį buvimą Lenkijoje. „Saugumo ir gynybos sektoriuje, mes turime unikalią galimybę išnaudoti Lenkijos ir JAV suartėjimą karinėje srityje. Ateinantys JAV kariniai daliniai į Lenkiją turės puikias galimybes nuolatos vykti į Lietuvą mokymams, logistinėms ir kovinėms pratyboms. Mūsų užduotis yra ir patiems įtikėti ir įtikinti partnerius, kad JAV kariai rytų Lenkijoje yra viso Suvalkų koridoriaus atgrasymo dėlionės dalis“.

Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza kibernetiniam saugumui skirtoje forumo sesijoje „Kibernetinis saugumas – iššūkis Europai“ akcentavo, kad „per pastaruosius penkerius metus grėsmių pobūdis pasikeitė iš esmės: anksčiau nusikaltėliai lauždavosi į technologijas ir apsaugos priemones, o dabar braunasi į žmonių smegenis. Socialinė inžinerija auga eksponentiškai, o dezinformacija ir netikrų naujienų gausa Rytų europiečių jau seniai nebestebina“.

Viceministras E. Kerza pabrėžė, kad „nusikaltėliams nerūpi draudimai, žmonių teisės ar laisvės, tad jų išnaudojamas spragas dažnai taisome pavėluotai. Iš kitos pusės, einame teisingu Europos Sąjungos ir nacionalinių institucinių teisinių pagrindų ir bendradarbiavimo platformų kūrimo keliu“.

Taip pat kibernetiniams saugumui skirtos sesijos dalyviai aptarė ateities iššūkius, susijusius ir su naujos kartos mobiliojo ryšio technologija 5G. Sesijoje buvo keliamas klausimas – ar ne laikas Europai turėti ir „Cyber“ komisarą, kartu akcentuotas IT įrangos ir paslaugų akreditavimo tinkamas įgyvendinimas – Kibernetinio centro sukūrimas.  Viceministras E. Kerza savo pasisakyme pabrėžė pastarųjų 15 metų Europos Sąjungos ir šalių narių transformacijas ir drąsius žingsnius ieškant naujų formų šioje ne visai lygioje kovoje.

Krynicos ekonomikos forumas, dar vadinamas „mažuoju Davosu“, rengiamas nuo 1992 metų ir jau spėjo tapti vienu svarbiausių politikos ir verslo elitui patrauklių ekonominių įvykių Europoje. Kasmet rugsėjo pradžioje čia susirenka Vidurio ir Rytų Europos verslo bei politikos lyderiai.

Krynicos ekonomikos forumo tikslas – formuoti palankią aplinką ES valstybių narių ir kaimyninių šalių politinio ir ekonominio bendradarbiavimo plėtrai. Šiuo metu Krynicos Ekonomikos forumas yra svarbiausia Vidurio ir Rytų Europos konferencija ekonomikos klausimais. Jame taip pat dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Seimo nariai.

Šaltinis: KAM

Susiję:

Krašto apsaugos viceministras: grėsmė kuri ateina iš Rusijos – jinai apgula mus visus, apgula žmones, institucijas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
2. Nu jo...
(2019-09-05 11:40:09)
(188.69.208.237) Parašė:

Vis bandau suprasti, kokia tokių "ekonominių forumų apie nieką" prasmė ir tikslas. Ir visuomet kaip atsakymas ateina tik du galimi variantai: 1. beprasmių programų "rusaipuola" finansavimo didinimas. 2. gautų lėšų įsisavinimas, vykdant programas "rusaipuola". Viskas. Daugiau, kažką naujo sumąstyti, nei vienam forumo apie nieką dalyviui neduota. Tik bukai atkartoti gosdepe užgimusią mantrą "rusaipuola"1. U-2
(2019-09-05 11:27:44)
(89.116.124.39) Parašė:

Kai jau visi mano jog žemiau pulti nera kur, Krašto apsaugos viceministrai Giedrimas Jeglinskas ir Edvinas Kerza atranda „mažajy Davosa“ Krynica Zdrujuje Lenkijoje. Sekantis KAMo arlekinu "dugnas" turetu buti koks nors "mažesnio už maža Davosa" padugniu susibegimas Kalacenzūraškese.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras