2020 m. liepos 8 d.

 

Koronavirusas griauna Kinijos ekonomiką ir tai tik pradžia

19
Paskelbta: 2020-04-18 06:41 Autorius: ekspertai.eu

Nors didžiojoje pasaulio „gamykloje“ viskas lyg ir atgyja, tačiau pasaulinės problemos, lyg ylos lendančios iš maišo, neleidžia stabilizuoti ir prognozuoti globalaus ekonominio pasaulio, rašo „The Wall Street Journal“.

Metiniu skaičiavimu per pirmuosius 2020 m. mėnesius Kinijos BVP sumažėjo 6,8%, tai yra pirmasis ketvirtinis nuosmukis, bent jau nuo 1992 m.

Pasibaigus 1970 ųjų metų kultūrinei revoliucijai, skatinama rinkos reformų Kinijos ekonomika pasiekė daugiau nei keturis dešimtmečius trunkantį nesibaigiantį augimą, padidindama šalies vidaus ekonomiką maždaug šimteriopai ir pakeisdama pasaulį.

Šis laimėjimų etapas baigėsi. Penktadienį Kinija pranešė, kad per pirmuosius tris metų mėnesius jos ekonomika sumažėjo 6,8% per metus – tai yra pirmasis ketvirtinis bendrojo vidaus produkto nuosmukis nuo oficialios apskaitos vedimo pradžios 1992 m., ir greičiausiai pirmasis po Mao Zedong mirties 1976 m., teigė ekonomistai.

Kritimas buvo dar didesnis, lyginant su parėjusių metų paskutiniu ketvirčiu: 9,8% sumažėjo, nes koronavirusas, kuris pirmą kartą atsiradęs centriniame Kinijos mieste Uhane, pasklido visoje šalyje bei visame pasaulyje ir sudavė šiais laikais neturinčio precedento ekonominį smūgį.

„Kinijos ekonomikos nuosmukio lygis ir mastai yra stulbinantys, - teigė Kornelio universiteto ekonomikos profesorius ir buvęs Tarptautinio valiutos fondo Kinijos padalinio vadovas Eswar Prasad. - Mažai tikėtina, kad Kinija paskatins pasaulio augimą.“

Uždarius Uchaną ir užtikrinus griežtą, maždaug dviejų mėnesių trukmės visos šalies uždarymą,

išskyrus svarbiausią komercinę veiklą, Kinija iš esmės grįžo į darbą.

Tai aiškiausiai galima pastebėti gamybos sektoriuje, kur penktadienį paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad kovo mėn., palyginus su praėjusiais metais, pramonės produkcija gamyba sumažėjo tik 1,1% .

Kiti rodikliai, tokie kaip dienos elektros energijos gamyba ir anglies suvartojimas, atkūrė beveik visus praėjusių metų lygius arba jų daugumą.

Tačiau Kinijos gamybos atsigavimas sutapo su daugelis jos svarbiausių klientų Vakaruose perėjimu į užsidarumo režimą.

Grindų plytelių eksportuotojas iš pietų Guangdongo provincijos Allen Luo teigė, kad jis per daug nenukentėjo dėl vidinės prastovos , tačiau visuotinis koronaviruso plitimas „mums yra mirtinas smūgis“.

P. Luo pamatė, kad užsakymų lygis jo įmonėje „Foshan Homey Ceramics Co.“, pradėjo mažėti kovo viduryje, nes pirkėjai Šiaurės Amerikoje, Afrikoje ir Pietryčių Azijoje atšaukė savo užsakymus. Iš viso, pasak jo, jis prarado 70% savo užsakymų iš užsienio.

Jo likusių siuntų pristatymo laikas buvo nukeltas į liepos ar rugpjūčio mėn. dėl logistikos ir muitinės taisyklių netikrumo. Tuo tarpu likvidumas tampa rimta problema.

Niekas, o ypač p. Luo, nežino, kiek laiko praeis, kol vartotojai Vakaruose bus pasirengę vėl pirkti ir ar jie pirks tiek pat.

Lyginant su ankstesniu mėnesiu, JAV mažmeninės prekybos pardavimai kovo mėnesį sumažėjo rekordiškais 8,7%, t.y. didžiausias mažėjimas nuo 1992 m. pradžios.

Didžiausios kategorijos pagal operacijų apimtį - mobilieji telefonai, kompiuteriai, elektronika, žaislai, žaidimai, baldai bei namų apyvokos prekės – yra savo nuožiūra vykdomų pirkimų rūšys, kurios bėgant metams palaikė Kinijos eksportuotojus.

Nors kai kurie p. Luo draugai namų baldų pramonėje atleido darbuotojus, „Homey Ceramics“ dar neatleido nė vieno iš savo 330 darbuotojų, tam iš dalies padėjo vietos valdžios politika, siūlanti nuomą, elektrą ir draudimo išmokas. Bendrovė sugeba per dieną visu pajėgumu pagaminti 1,3 mln. kvadratinių metrų grindų, tačiau kai kurias savo gamybos linijas ji uždarė.

„Vis dar galime išsilaikyti, jei liepą viskas normalizuosis, - sakė jis šios savaitės interviu. - Tačiau sunku pasakyti, kas bus toliau, jei situacija tęsis ilgiau nei tris mėnesius“.

Nors pirmąjį ekonomikos smūgį Kinijai per sausio ir vasario mėn. – vidaus vartojimo susitraukimą – iš esmės pavyko suvaldyti. „Zhixin Investment Research Institute“ vyriausioji ekonomistė Lian Ping teigė, kad mažėjančios pasaulinės paklausos poveikis gali būti daug skausmingesnis.

„Juk Kinija yra didžiausia eksportuotoja pasaulyje „ pasaulio gamykla “, - sakė ji.

„Yra mažai vilčių, kad Kinijos ekonomika artimiausiais mėnesiais pastebės greitą atsigavimą“, - teigė „Commerzbank“ ekonomistas Hao Zhou, pabrėždamas pasaulio ekonomikos sulėtėjimą ir pastaruoju metu atsiradusius naujus koronaviruso užsikrėtimo atvejus Kinijoje.

Nors Kinija pastaraisiais metais kreipė dėmesį į vidaus vartojimą, kuris dabar sudaro daugiau nei pusę ekonomikos, Kinijos vartotojai taip pat susiduria su dideliais iššūkiais.

Penktadienį Kinija pranešė, kad kovo mėn., palyginti su ankstesniais metais, mažmeninės prekybos vidaus rinkoje apimtys nėrė 16 proc., lipdamos ant kulnų kritimui -20,5 proc. per pastaruosius du mėnesius.

Šaltinis: wsj.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
19. K To 18.
(2020-04-20 19:00:16)
(84.15.183.48) Parašė:

Nieko neįtikinsit. Tiesiog ten reikia pagyventi mėnesį- pusę metų ir šimtatūkstantinės santaupos padavus butus, sodybas, žemes Lietuvoje, išbyrės kaip smėlis pro pirštus. TV rodo rožinį paveikslą, kurį mato vienas iš tukstancių. Pirmyn, kas ne tikit!18. Jeigu ką...
(2020-04-20 09:35:36)
(185.220.101.6) Parašė:

Liūdniausia padėtis - kapitalistinėse valstybėse.Ypač „svajonių šalyje“ - JAV – kasdien miršta apie 2000 žmonių,net 90% medicinos personalo neturi apsaugos priemonių.Gydytojai apsaugai naudoja ŠIUKŠLIŲ MAIŠUS.Užsikrėtusių skaičiais JAV greitai pavijo ir pralenkė KOMUNISTINĘ KINIJĄ,kurioje virusas jau užleidžia pozicijas.TV rodė,kaip Niujorko gydytoja verkė,pasakodama,jog sunkiai susirgusiems niekuo negali padėti, nes į vieną ligoninėje atsilaisvinusią vietą pretenduoja 15 ligonių.Renkasi jauniausią ir sunkiausiai sergantį.Kitus siunčia namo - darykit,ką norit.Tai vyksta „svajonių ir neribotų galimybių“ šalyje,į kurią veržiasi pasaulinės MELO PROPAGANDOS apkvailinti naivuoliai.Vieno mano kaimyno dukra 1999 m.ištekėjo už amerikono.Pasigimdė 2 vaikus.Kol galėjo,samdė auklę,bet,prasidėjus 2008 m.krizei,to daryti nebegalėjo.Į pagalbą iš Lietuvos nuskubėjo tėvas,nes JAV vaikų iki 12 m.vienų į gatvę išleisti negalima.Po 8 m.pats susirgo ir grįžo į Lietuvą,nes ten už gydymą pareikalavo 25000 $.Dabar jis pasakoja,kad baisesnės santvarkos,kaip JAV,nė įsivaizduoti negalėjo,bet visų vietinių smegenys taip išplautos,kad jie šventai tiki,jog JAV yra geriausios pasaulyje.17. Dalius. 16-tajam
(2020-04-19 19:33:47)
(78.56.37.190) Parašė:

Emigrantai užsienyje bent jau sugeba užsidirbti švarioms kojinėms ir maistui.16. K
(2020-04-19 15:38:46)
(84.15.183.48) Parašė:

Gal pažiūrime į Savę? Gryžę emigrantai, savo santaupomis mėnesį-du kiek palaikys LT ekonomiką. Jeigu TAI užtruks, darbininkai suķs ienas į vakarus. Gal į UK? BREXIT. Gal į Vokietiją, Olandiją, Daniją? Karantinas. Turėsime aktyvaus ir darbingo amžiaus išsilavinusių Piliečių sambūrį, kuris paklaus: mes ilgai nekentėsime, Ką darom? Tuo momentu, reikėtų atiduoti valdžią Konservatoriams, jei Nebijome šalies griūties. O jie jau parodys su savo MEDIA , ką gali...15. Daliui 12
(2020-04-19 14:20:10)
(188.69.213.145) Parašė:

Na, kada tik kojinėmis save patenkindavai, tai dar buvo galima suprasti: kojos, ypač moteriškos, tai seksualiai vežantis daiktas, bet tu jau ir į pampersus įsijauti? Į jau panaudotus? Fe...14. V. Ladas
(2020-04-19 14:14:14)
(188.69.213.145) Parašė:

Kol riebus suliesės, liesas nusibaigs, sako liaudies patarlė. Manau, Kinijos velnias negriebs. Ištvers ir, įpratusi prie sunkumų, Rusija. O štai pasaulio plėšikės JAV jau nebus tokios, galinčios primesti pasauliui savo valią, ir tai yra gerai. Ir 10 balų 10-tam komentatoriui.13. >12.fetišistui
(2020-04-19 09:06:50)
(86.38.154.17) Parašė:

idiote, nesivargink beviltiškai. Iki senio šalčio Audriaus durnumo tau šimtą metų be vienos dienos šūdu plaukti, ir vis tiek nepasivysi.12. Dalius.
(2020-04-19 08:47:07)
(78.56.37.190) Parašė:

Nu nieko,kinams gal užteks pinigų kojinėms ir pampersams.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras